PILNE: Od 1 listopada nowe LPG na stacjach paliw w Polsce. Będzie miało więcej oktanów!

PILNE: Od 1 listopada nowe LPG na stacjach paliw w Polsce. Będzie miało więcej oktanów!

PILNE: Od 1 listopada nowe LPG na stacjach paliw w Polsce. Będzie miało więcej oktanów!

Podaj dalej

Dużo ostatnie dzieje się w temacie LPG i przemian, jakie mają nastąpić w najbliższym czasie. Zwłaszcza w temacie tego ile autogazu będzie dostępne w Polsce i jaka będzie jego cena. Jedno jest pewne – cenę nieco podbije niebawem zmiana jaka nastąpi w mieszance tego paliwa. Zmienią się proporcje, które sprawią, że cena i tak chcąc nie chcąc będzie musiała lekko podskoczyć.

Zima dla LPG

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Jak co roku na początek listopada zaplanowana jest zmiana w LPG, jeżeli chodzi o proporcję propanu i butanu w mieszance. Zimowe paliwo musi mieć więcej propanu, dlatego będzie go teraz 60 procent w składzie. W okresie letnim tyle jest butanu. Po co taka zmiana? Chodzi  o wzrost lotności mieszaniny paliwowej.

Propan ma wysoką prężność par oraz dużą liczbę oktanową, co pozwala na utrzymanie w butli odpowiedniego ciśnienia, nawet pomimo ujemnych temperatur na zewnątrz. Co ciekawe, gdyby takie proporcje były zachowane latem wówczas mogłoby dochodzić do odparowywania LPGw przewodach instalacji. To sprawiłoby, że silniki w pojazdach doznawałyby uszkodzeń.

Butan jest tańszy, dlatego też wiadomo, że gdy w składzie pojawi się więcej propanu, paliwo będzie musiało nieznacznie podrożeć. W każdym roku widać jednak, że nie można mówić tutaj o wielkim skoku ceny, a będzie to około 10-15 groszy. Taki paliwo będziemy tankowali do końca marca przyszłego roku. Wówczas znów zmienią się proporcję i w teorii (oraz praktyce) LPG powinno nieco stanieć.

Co dalej z LPG?

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądał rynek tego paliwa w Polsce w najbliższym czasie. Polska jako kraj już wcześniej zadeklarowała, że będzie sprowadzała LPG z Rosji tylko do końca roku. Od 2023 roku będzie embargo, a to oznacza, że w kraju zabraknie sporej ilości autogazu. Rząd miał zająć się tą sprawą, ale jak na razie pozostaje cisza w tej kwestii.

Wiadomo jednak, że w Unii Europejskiej zadeklarowaliśmy z innymi krajami, że jesteśmy gotowi na to, aby zrezygnować z dostaw. Sęk jednak w tym, że alternatywy choć są na dostawy z innych krajów, to jednak nie ma zbyt wielu możliwości jeżeli chodzi o transport. W dodatku pewnie będzie to, że o niskich cenach będzie można zapomnieć na lata. Sprawa pozostaje rozwojowa, ale jedno jest pewne – nie rysuje się przyszłość tego paliwa w jasnych barwach.

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News