PILNE: Od 1 lipca 2024 obowiązkowa naklejka na szybę. Kto nie będzie miał płaci duży mandat

PILNE: Od 1 lipca 2024 obowiązkowa naklejka na szybę. Kto nie będzie miał płaci duży mandat

naklejka 5 zloty

Podaj dalej

Nadszedł moment, w którym naklejka o której mowa od dawna, będzie musiała w końcu pojawić się przedniej szybie samochodu. To za sprawą decyzji jaką podjęła Gmina Miejska Kraków wprowadzając ostatecznie strefę czystego transportu. Wchodzi ona w życie od 1 lipca 2024 roku. Na początku na dość łagodnych warunkach, ale później będą się one tylko zaostrzać.

Naklejka albo mandat

naklejka szyba samochod
fot. freepik

Strefa czystego transportu ma obowiązywać na terenie całego Krakowa. Nie będą miały prawa zatem wjeżdżać samochody do miasta, które nie spełniają odpowiednich norm. Na początek od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2026 roku, do Krakowanie wjadą samochody najstarsze i najbardziej zanieczyszczające powietrze, a więc te najbardziej wiekowe.

Do miasta wjadą pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie Euro 1, a w przypadku dieslów o minimalnej normie Euro 2 – mowa o autach zarejestrowanych po raz ostatni przed 1 marca 2023. Z kolei po tej dacie rejestracji będą surowsze ograniczenia – obowiązkowa będzie norma Euro 3 dla pojazdów zasilanych benzyną/LPG, a jeżeli chodzi o diesel norma Euro 5.

Żeby odpowiednie służby wiedziały kogo mogą ukarać, a kogo nie potrzebna będzie zatem specjalna naklejka na szybę. I nie będą musieli jej posiadać wyłącznie mieszkańcy Krakowa, ale również ci którzy chcą odwiedzić to miasto. Oznacza to, że trzeba będzie się zgłosić po wydanie takiego oznaczenia, aby móc swobodnie udać się w dowolnym momencie do Krakowa.

naklejka rejestracyjna szyba mandat samochód
fot. freepik

Kraków walczy ze smogiem

Wprowadzenie strefy czystego powietrza na terenie całego miasta nie może dziwić. Kraków od lata ma ogromne problemy ze smogiem i nieustannie podejmuje z tym walkę. Pojawiająca się możliwość stworzenia strefy czystego powietrza w całym mieście została przyjęta przez większość radnych. To dla tego miasta bardzo ważna zmiana, która również wyznaczy też trendy dla innych samorządów w Polsce.

Słynna nowa naklejka na szybę wchodzi zatem już formalnie w życie, a nie tylko na papierze. Warto wcześniej zainteresować się tematem, aby nie załatwiać jej na ostatnią chwilę. Koszt to wydatek rzędu maksymalnie 5 złotych, a brak naklejki to mandat o wartości nawet kilkuset złotych.

naklejka samochod szyba
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News