PILNE: Od 1 lipca 2022 roku kierowcy zapłacą drożej za samochód. Unia Europejska wprowadza nowy przepis

PILNE: Od 1 lipca 2022 roku kierowcy zapłacą drożej za samochód. Unia Europejska wprowadza nowy przepis

zakup diesel samochod

Podaj dalej

Każdy samochód będzie miał nowe obowiązkowe wyposażenie, które wchodzi w życie od 1 lipca 2022 decyzją Unii Europejskiej. Kierowcy muszą się zatem przygotować na to, że przyjdzie im zapłacić więcej w salonach samochodowych. Uderzy to głównie w najtańsze samochody, jak np. Dacia Duster, które znów będzie musiała zdrożeć.

Zapłacimy więcej za samochód

Unia Europejska podjęła decyzję, że wszystkie nowe samochody będą musiały posiadać system informujący o przekroczeniu prędkości na danej drodze. Wprowadzenie takiej technologi w samochód wiąże się z tym, że klienci będą musieli za nią zapłacić. A przecież to nie pierwsza taka sytuacja w której pomysły Unii Europejskiej przekładają się na ceny aut.

Sam przepis miał być jeszcze ostrzejszy. Początkowo planowano, że gdy kierowca przekroczy daną prędkość samochód automatycznie sam obniży prędkość. Zdecydowano się jednak, że taki pomysł za bardzo by ingerował w jazdę samochodem. Mógłby doprowadzić do wielu niepokojących zdarzeń na drodze.

System z pomocą kamer i nawigacji ma odczytywać znaki drogowe i informować kierowcę o danej prędkości. Jeżeli przez pięć sekund dana osoba będzie poruszała się szybciej, będzie informowana o tym specjalnym dźwiękiem. Ma to przypomnieć o tym, aby zwolnić i jechać bezpieczniej. Warto mieć na uwadze to, że taki system jest już w wielu samochodach. Teraz będzie musiał być w każdym.

Funkcja do wyłączenia

Denerwujący dźwięk alarmu będzie można wyłączyć, ale po każdym włączeniu na nowo silnika aktywuje się on na nowo. Nie zmienia to jednak faktu, że przez ten system każdy samochód w salonie zdrożeje. Mogą skorzystać z tego nawet producenci, którzy już posiadają takie rozwiązanie. Będzie to okazja do tego, aby więcej zarobić.

Sam pomysł Unii Europejskiej wydaje się słuszny. Kto posiada już nowoczesne rozwiązanie wie, że przypomina ono doskonale o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Bardzo wielu kierowców po włączeniu alarmu zwalnia, a samochód jedzie z odpowiednią prędkością do warunków na drodze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News