PILNE: Od 1 grudnia nowy mandat na 500 złotych. Zobacz jak go nie płacić!

PILNE: Od 1 grudnia nowy mandat na 500 złotych. Zobacz jak go nie płacić!

mandat kierowcy

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności, bowiem tak naprawdę o nowy mandat będzie niezwykle łatwo otrzymać. Może on wpaść nawet w nasze ręce całkowicie nieświadomie, a niestety wykręcić się po czasie z tego będzie ciężko. Dlatego tak ważne jest pilnowanie się, a zwłaszcza upewnienie się, że wszystko zrobiliśmy należycie i zgodnie z prawem.

Mandat na 500 złotych

policja mandat kierowca

Od tytułowej daty zmienia się podróżowanie na dwóch odcinkach krajowych autostrad. Jak wiadomo znikają z nich bramki, a płacić będziemy za przejazd m.in. aplikacją e-TOLL. Tym samym jeżeli przejedziemy odcinek A2 Konin – Stryków lub A4 Wrocław – Sośnica i nie dokonamy płatności, trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Zwłaszcza, że odpowiednie służby będą starannie sprawdzać każdy samochód. Służby są doskonale przygotowane do kontrolowania pojazdów zarówno zdalnie, jak i w terenie. Jeżeli dany kierowca nie dokona płatności otrzyma mandat w wysokości 500 złotych. Z kolei jeżeli świadomie i celowo zakryje tablice rejestracyjne może liczyć na kolejną karą w tej samej wysokości.

Pojazdy służb będą w stanie przeprowadzić kontrolę danego pojazdu bez zatrzymywania się. Nowoczesny system został dokładnie sprawdzony i przetestowany. Nie warto nawet próbować przejeżdżać przez wspomniane odcinku, bez dokonywania płatności. Dodatkowo nad wszystkim będzie czuwał inteligentny system kamer.

przewinienie wykroczenie mandat

Trzy dni i kary nie ma

Kierowcy muszą pamiętać, że rozliczając się w e-TOLL w ramach przedpłaty, gdy nie będą miały wystarczających środków na koncie, będą musiały wnieść opłatę w ciągu trzech dni. Jeżeli tego nie zrobią w tym terminie zostanie wystawiony mandat. Jeżeli zobaczymy pismo z łódzkiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej, możemy być pewni już co znajduje się w kopercie.

Warto pamiętać, że godnie z nowelizacją przepisów z tego roku, karę trzeba będzie opłacić w ciągu 14 dni od doręczenia korespondencji. Jeżeli zrobi się to w przeciągu tygodnia kara będzie mniejsza o 100 zł. Działa to tez w drugą stronę – po upływie dwóch tygodni zaczynają być naliczane odsetki.

mandat kierowca samochod

Utrata sygnału, czy pakietu internetu to duży problem

Żeby mieć pewność, że podróż będzie przebiegała bez większych problemów warto wcześniej naładować telefon i sprawdzić ile pozostało internetu. Mimo wszystko nie daje to żadnej gwarancji, że w trakcie podróży nasz telefon nie straci sygnału GPS. Co ciekawe, utracony na więcej niż 15 minut zmusza do zjazdu z autostrady lub zatrzymania się w Miejscu Obsługi Podróżnych. Kto tego nie zrobi zostanie dostanie dodatkowy mandat w wysokości 500 złotych.

Nic dziwnego, że kierowcy mocno zniechęcają się słysząc o zmianach, które wchodzą od 1 grudnia. Pozostaje mieć nadzieje, że w sytuacjach kłopotliwych służby i Administracja Skarbowa wykaże się ludzkim podejściem do sprawy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News