PILNE: Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce! Dotkną one także kierowców

PILNE: Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce! Dotkną one także kierowców

nowe obostrzenia

Podaj dalej

Już w przyszłym tygodniu w życie wejdą nowe obostrzenia dotyczące naszego życia codziennego. Dotknąć mają one w pewnym stopniu także i kierowców. Rząd zamierza wprowadzić nowe restrykcje w związku z rosnącą liczbą zachorowań. Jak bardzo one wpłyną na nasze życie? Niewątpliwie przed okresem świątecznym – bardzo.

Nowe obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych

nowe obostrzenia

Polska znalazła się w sytuacji podbramkowej, jeżeli chodzi o sytuację związaną z pandemią. Licznik chorych jest już na poziomie 25-30 tysięcy osób dziennie, a do tego notowanych jest coraz więcej zgonów. Rząd dość długo zwlekał z wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, twierdził, że wystarczy tylko maseczka, ale retoryka musi się zmienić.

Dlaczego nowe obostrzenia wchodzą tak późno? To niewątpliwie działanie polityczne i kwestia tego, że budżet państwa został już mocno nadszarpnięty przez pandemię. Kraju nie stać już na kolejne tarcze, zwłaszcza, że idzie nowa – inflacyjna, i to jest jeden z głównych problemów. Teraz na pierwszą linię wysuwa się powstrzymanie kryzysu z przepełnianiem szpitali.

Zmiany jakie czekają nas od 1 grudnia wpłyną w dużej mierze na nasz czas i nasze zakupy. Nowe obostrzenia mają w głównej mierze dotyczyć limitów osób w zamkniętych pomieszczeniach. Obecny limit to 75 proc. obłożenia lub jedna osoba na 10 m2, ale nie tyczy się to osób zaszczepionych. Efekt? Wchodzi osób ile chce. Minister Zdrowia mówi o tym, że jeżeli zaczniemy nosić maseczki, to uda się powstrzymać licznik zachorowań.

Problemem jest także to, że nowe obostrzenia mają podzielić społeczeństwo na zaszczepionych i niezaszczepionych. Rząd obawia się, że wywołała to fale oburzenia, protestów i wiele nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego też same restrykcje nie mogą być zbyt ostre, aby nie trafić w nastroje społeczne. Bo te już samą sytuacją w kraju są mocno ”przestrojone”.

maseczka mandat samochod

Regionalny lockdown

Zmiany mają następować regionalnie – takie jest założenie rządu. Ale nowe obostrzenia początkowo mają dotyczyć całego kraju i mają być stosunkowo ”łagodne”. Jeżeli jednak tendencja wzrostu będzie się utrzymywała, wówczas będzie regionalizacja i lockdown. To może nastąpić jednak dopiero około połowy grudnia.

Teraz musimy być przygotowani na to, że jeżeli zostaną zmniejszone limity, to czekają nas problemy z zakupami itp. Zmniejszona liczba osób w sklepach sprawi, że ustawią się przed nimi kolejki. Taki obraz mieliśmy już rok temu, a biorąc pod uwagę, że jest zima, mało kto się ucieszy z takiej zmiany.

maseczka w samochodzie kierowcy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News