PILNE: Obniżki ceny za diesel i benzyny znacznie wyhamowały. Dlaczego teraz musimy być przygotowani na wzrost kosztów tankowania?

PILNE: Obniżki ceny za diesel i benzyny znacznie wyhamowały. Dlaczego teraz musimy być przygotowani na wzrost kosztów tankowania?

benzyna diesel ceny paliwa ropa naftowa

Podaj dalej

Na stacjach paliw jeszcze tego nie widać, ale w hurcie można już zauważyć, że obniżki za diesel i benzynę wyhamowały. Przez najbliższe dni trzeba spodziewać się tego, że ceny paliw uregulują się i w zasadzie zostaną na podobnym poziomie, na jakim widzimy je obecnie. Po takich znacznych i gwałtownych spadkach, to naturalne, że gdzieś to musi wyhamować.

Diesel i benzyna na razie bez zmian

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo paliwa brak
fot. freepik.com – shyachlo

Mimo wszystko na dzień 11 sierpnia mamy… jedenastą obniżkę ceny za diesel i benzynę z rzędu. Trudno zatem narzekać, że są one mniejsze czy większe, a pozostaje się cieszyć, że są. W końcu grosz do grosza i będzie się zbierało każde kolejne 10 groszy mniej. Przy paliwach niestety potrzeba cierpliwości, bo wielkie spadki cen są czymś rzadkim.

Średnia cena hurtowa za diesel spadła w ciągu doby jedynie o dwa grosze. Obecnie olej napędowy wyceniany jest na 6,44 zł/l bez marży i podatku. Cena zatem oscyluje nieco poniżej 7 złotych na wielu stacjach paliw w Polsce. Benzyna natomiast zanotowala jeszcze mniejszy spadek, bowiem o grosz i trzeba za nią zapłacić średnio 5,98 zł/l.

W kolejnym tygodniu można spodziewać się już podwyżek, ale nie będą one jakieś ”straszne”. Różnice w górę mogą wyglądać identycznie jak dzisiejsze spadki. Będzie to po prostu kosmetyka związana z wyceną ropy Brent. A ta niestety drożeje i zbliża się ponownie do 100 dolarów. Obecnie wyceniana jest na 97 dolarów za baryłkę. Piątkowa sesja na giełdzie otworzy nieco szerzej oczy na to, co może nas czekać w przyszłym tygodniu.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Kiedy kolejne większe obniżki?

Połowa sierpnia najprawdopodobniej będzie upływała na stabilizacji tego co mamy. Diesel zatem będzie kosztował niecałe 7 złotych, a benzyna w okolicach 6,50 zł/l. Kolejne większe zmiany mogą zajść pod koniec tego miesiąca, ale na pewno będzie potrzeby jakiś czynnik rynkowy, polityczny, który pozwoli na taki obniżki.

Z paliwami sytuacja potrafi się diametralnie zmienić w tydzień, dlatego nawet analitycy w obecnych czasach boją się w swoich prognozach wybiegać tak daleko w przyszłość. Jest zbyt wiele uwarunkować, które potrafią się zmienić z dnia na dzień. W dzisiejszych czasach ma to bardzo szybkie przełożenie na giełdy i inwestorów, którzy reagują bardzo dynamicznie.

Który diesel sprzedaje się najlepiej w Polsce
fot. freepik.com – gajove

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News