PILNE: Obniżka akcyzy na paliwo nie zostanie przedłużona! Sejm odrzucił poprawki do projektu nowelizacji 

PILNE: Obniżka akcyzy na paliwo nie zostanie przedłużona! Sejm odrzucił poprawki do projektu nowelizacji 

paliwo sejm ustawa

Podaj dalej

W Polsce od kilku miesięcy obowiązuje tańsze paliwo na stacjach, ale wiadomo już, że nie na tak długo jakbyśmy chcieli. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła projekt, który wydawał się ratunkiem dla wielu milionów Polaków. To oznacza, iż możemy spodziewać się tego, że obecny rząd docelowo jak najszybciej będzie chciał znieść tarczę antyinflacyjną.

Paliwo tańsze, ale na krótko

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Poprawki do projektu zgłosił poseł Mirosław Suchoń. Wedle nich obniżka na paliwo miałaby obowiązywać do czasu, aż inflacja nie spadnie do poziomu 2,5 procentowych. Z możliwych odchyleniem o 1 procent w górę bądź dół. Pomysł wydaje się strzałem w dziesiątkę, przy obecnych cenach i obecnej inflacji. Dziś już wiadomo, że jeżeli chodzi o żywność, przekracza ona… 20 procent!

Poprawki do projektu nowelizacji ustawy o VAT jednak odrzucono. Co za tym idzie społeczeństwo może spodziewać się, że taka ”promocja na paliwo” nie będzie trwała zbyt długo. Obecnie wiadomo, że jej termin mija 31 lipca, a więc w połowie wakacji. Można spodziewać się, że termin ten zostanie jeszcze przedłużony. Realnie wydaje się, że tarcza antyinflacyjna zniknie pod koniec roku bądź wraz z końcem roku.

Dziś jednak nikt nie chce podać dokładnej daty i trudno się temu dziwić. Wszyscy wiedza, że inflacja pędzi i będzie coraz wyższa. Dziś oficjalnie to nieco ponad 12 procent, ale już wiadomo, że nie zatrzyma się ona wcześniej, niż w okolicy 20 procent. Co najgorsze, to po prostu dopiero przed Polakami. Komu wydaje się, że dziś jest źle, niech zapamięta ten czas, te ceny i wszytko inne. Porówna to sobie z tym, co będzie w drugiej połowie roku.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Trudne czasy

– Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Gdyby dziś została zniesiona tarcza antyinflacyjna paliwo kosztowałoby drożej o ponad złotówkę. A więc benzyna byłaby bliska kwocie 8 złotych, a diesel kosztowałby ponad 8 złotych. Z kolei LPG przekroczyłoby 4 złote.

Niestety taki obraz realnie się rysuje. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że pewnego dnia będzie koniec tarczy i z dnia na dzień przyjdzie płacić o złotówkę więcej. O ile będzie można zatankować dzień wcześniej, to na dłuższą metę niestety się tego nie oszuka. Po tygodniu, dwóch przyjdzie wlać do baku paliwo już w normalnej cenie.

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News