PILNE: Obiecujące rozmowy w sprawie ceny paliw. Kierowcy będą mogli płacić tyle za tankowanie, co w starych dobrych czasach

PILNE: Obiecujące rozmowy w sprawie ceny paliw. Kierowcy będą mogli płacić tyle za tankowanie, co w starych dobrych czasach

podatek ceny paliwa stacja paliw

Podaj dalej

Dziś ceny paliw są znane wszystkim kierowcom, ale to jak będą wyglądały za kilka tygodni czy miesięcy, to wciąż duży znak zapytania. Dlatego też w trosce o to, aby nie dochodziło już do zawirowań, niemal nieustannie prowadzone są rozmowy. Zwłaszcza, że na horyzoncie wciąż są bardzo trudne decyzje, które wiele krajów będzie musiało podjąć.

Ceny paliw w cieniu ropy

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Unia Europejska już od pewnego czasu alarmuje o tym, że chce odciąć się od rosyjskiej ropy. Nie jest to jednak zadanie łatwe i proste w wykonaniu. Zwłaszcza, że wiele krajów członkowskich jest niejako uzależniona od tego kraju pod względem dostaw. A też nie łatwo znaleźć alternatywy, o czym coraz bardziej się wszyscy przekonują.

Niewątpliwie najlepszą decyzją byłaby współpraca z OPEC+ na zupełnie innych zasadach. Ale kraje zrzeszone w tej grupie niechętnie podejmują rozmowy o zwiększeniu dostaw. Twierdzą, że wszystko jak na razie z ich strony przebiega prawidłowo i nie będą wykonywać nerwowych ruchów.

O tym jak ważne odcięcie się od ropy z Rosji mówił prezydent Ukrainy. – Każdy nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, który nie dotyczy ropy naftowej, zostanie przyjęty w Moskwie z uśmiechem – powiedział Wołodymyr Zełenski. Wiedzą to wszyscy, ale z dnia na dzień nie da się wprowadzić takich zmian. OPEC+ z kolei daje jasny sygnał, że nie będzie w stanie zagwarantować odpowiednich dostaw, po odcięciu Rosji.

ceny paliw stacja
fot. freepik

Patowa sytuacja

Wciąż wydaje się, że kluczem do sukcesu jest Iran. Gdyby włączył się do gry wówczas ceny paliw znacząco poszybowałyby w dół. Europa liczy na większą pomoc z USA, ale ta jak na razie ma swoje własne problemy z którymi musi sobie radzić. Dlatego też tak ważne jest to, aby odpowiednio przygotować się do rezygnacji z ropy od Rosji.

W innym przypadku cena za diesel i benzynę poszybuje tak mocno w górę, że większość osób nie zdaje sobie sprawy. Ba! Wywoła to taki kryzys finansowy w związku z dostawami, że inflacja poszybuje tak mocno w górę, iż ceny wszystkich produktów wzrosną niebotycznie. Nie da się zatem z dnia na dzień dać embargo na ropę z Rosji. To proces, który będzie musiał trwać.

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News