PILNE: O tyle więcej kierowcy zapłacą za stary diesel w rok! A ma większy przebieg i więcej lat

PILNE: O tyle więcej kierowcy zapłacą za stary diesel w rok! A ma większy przebieg i więcej lat

diesel spaliny podatek

Podaj dalej

To wręcz niebywałe o jakich pieniądzach mowa, gdy chodzi o stary diesel. A to właśnie takim samochodem w dużej mierze jeszcze Polacy. W teorii, ale i praktyce, jest on wciąż finansowo najbardziej łakomym kąskiem na który po prostu stać Polaków. W dodatku jako naród nie lubimy kupować droższych aut. Mamy zbyt wiele obaw, co wydaje się naturalne.

Stary diesel coraz więcej wart

W ubiegłym miesiącu mediana w Polsce za używany samochód wyniosła 22 tysiące złote. To kwota wyższa o przeszło o nieco ponad dziesięć procent rok do roku. W ubiegłym roku ten sam samochód, który mogliśmy kupić za 19,9 tys. zł, dziś trzeba zapłacić wspomniane 22 tysiące złotych za stary diesel. Rośnie zatem znacząco wartość pojazdów.

O ile wartość samochodu to jeden problem, o tyle kłopot leży też gdzieś indziej. Mediana przebiegu samochodu także poszła w górę i obecnie wynosi 181 600 km, a to więcej o 4 tys. km więcej niż przed rokiem. Nie są to zatem gołe słowa, że jak ktoś kupił auto rok temu, jeździł nim 12 miesięcy i dziś może je sprzedać z zyskiem. Sytuacja wręcz niespotykana w ostatnich latach.

Najlepiej obrazuje to zupełnie inna statystyka. Mediana dla Polski, jeżeli chodzi o wiek samochodu wyniosła 12 lat i 4 miesiące i była o blisko rok wyższa niż w październiku 2020 roku! Rynek wtórny można powiedzieć wprost, że wywrócił się do góry nogami przez ostatnie dwanaście miesięcy. Nic dziwnego, że niektórzy kierowcy z niedowierzaniem próbują zakupić auto, nie biorąc pod uwagę zmian jakie zaszły.

Auta nie na sprzedaż

Taka sytuacja jest wynikiem m.in. tego, że właściciele coraz mniej chętnie pozbywają się swoich samochodów. Wynika to chociażby z tego, że brakuje nowych samochodów, a więc rotacja jaka była zazwyczaj wyhamowała. Kto chce kupić nowy samochód musi długo czekać na jego odbiór. Ale jest też inny bardzo ważny czynnik.

Wiele osób po prostu rezygnuje z zakupu nowego samochodu i woli pozostawić stary diesel pod domem. Chodzi o ceny, które poszły bardzo mocno w górę przez ostatni rok. Dziś zakup nowego samochodu to wydatek większy o około 10, 15, a nawet 20 procent. Wszystko zależy od wyboru samochodu i jego wyposażenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News