PILNE: O tyle mniej zapłacimy za LPG. Tankowanie autogazu będzie czystą przyjemnością

PILNE: O tyle mniej zapłacimy za LPG. Tankowanie autogazu będzie czystą przyjemnością

lpg przelacznik gaz

Podaj dalej

Dużo ostatnio mówi się o cenach paliw, ale często pomijane jest LPG. A przecież w Polsce praktycznie co siódmy samochód jeżdżący po drogach napędzany jest przez autogaz. Mówimy zatem o bardzo licznej grupie osób, która posiada w swoich samochodach instalację gazową. I co najważniejsze, liczba ta rośnie niemal z każdym miesiącem.

LPG znów będzie tanie

Od 20 grudnia stawka akcyzy na gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych skroplone będzie wynosiła 364,00 zł/1000 kilogramów. Z kolei od 1 stycznia nieznacznie ona wzrośnie, choć będzie wciąż niższa niż ta obecnie wynosząca. Mowa tutaj o kwocie 387,00 zł/1000 kilogramów. Warto wspomnieć, że obecnie wynosi ona 644 zł.

Przeliczając to na wartość właściwą, a więc cenę za LPG będziemy mieli do czynienia z kwotą niższą o 15 gr/l, czyli 18 gr/l z VAT. Skoro dziś zatem średnia cena w Polsce za LPG jest na poziomie 3,37 zł/l, można zatem spodziewać się jej w okolicy 3,20 zł/l. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii.

Na niektórych stacjach paliw cena za autogaz może spaść poniżej 3 złote! I to nie są żadne mrzonki, bowiem już dziś można znaleźć stacje paliw, które oferują to paliwo w kwocie około 3,20 zl/l. Oznacza to, że po obniżce będą one przyciągały zapewne klientów ceną około 2,99 zł/l. Biorąc uwagę, że mówimy o LPG to naprawdę znacząca różnica w cenie.

Będzie popyt na LPG

Niższa cena najtańszego paliwa w Polsce znów sprawi, że kierowcy z instalacją gazową będą się uśmiechać. Zazdrościć im znów będą ci, którzy wlewają benzynę i olej napędowy. Choć trzeba mieć na uwadze, że oni także będą płacili mniej. Różnica proporcji będzie bowiem zachowania, ale widok samej ceny na pewno karze się zastanowić, czy nie warto na zmianę paliwa.

Tanie LPG wcale nie jest przeszłością, choć na pewno nie ma co liczyć długo na ceny lekko powyżej 2 złote. Mimo wszystko scenariusz, który zakłada, że za autogaz będziemy znów płacili około 2,50 wydaje się jak najbardziej realny. Choć scenariusz zakłada taki scenariusz za kilka miesięcy. A do tego czasu może się bardzo wiele zmienić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News