PILNE: O ile zdrożeje egzamin na prawo jazdy? Przyszli kierowcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni chcąc zdobyć uprawnienia

PILNE: O ile zdrożeje egzamin na prawo jazdy? Przyszli kierowcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni chcąc zdobyć uprawnienia

prawo jazdy nauka

Podaj dalej

Egzamin na prawo jazdy zdrożeje i to w bardzo szybkim tempie. Ku temu już nie ma żadnych wątpliwości po tym, jak swój protest rozpoczęli egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Minister Infrastruktury w tej kwestii także wyraził się bardzo jasno – pieniadze na to będą, jeżeli ceny egzaminów pójdą do góry. Wszystko jest zatem jasne oprócz jednego – jakie to będą podwyżki?

Ile będzie kosztował egzamin na prawo jazdy?

prawo jazdy word
fot. freepik

Ceny egzaminów na prawo jazdy w Polsce nie zmieniły się od wielu lat. Kiedy obowiązywały wciąż aktualne stawki, wówczas wartość pieniądza była na zupełnie innym poziomie niż teraz. W dodatku obecnie mierzymy się z ogromnym kryzysem inflacyjnym, gospodarczym, a w efekcie cenowym. A jak wiadomo WORD-y i ich pracownicy są uzależnieni od partii rządzącej.

A rząd w ostatnich latach nie zrobił nic ku temu, aby poprawić sytuację w tej branży. WORD-y mierzą się z ogromnymi kłopotami, jeżeli chodzi o utrzymanie swoich ośrodków. Z kolei egzaminatorzy od 14 lat nie dostali żadnych podwyżek. Dlatego też w tym tygodniu rozpoczął się niespodziewanie protest i w wielu miastach nie odbywają się żadne egzaminy.

Najbardziej popularna kategoria to oczywiście B, jeżeli chodzi o prawo jazdy. Teoria kosztuje 30 złotych, a praktyka 140 złotych, a więc łącznie trzeba mieć przygotowane 170 złotych, aby zdobyć uprawnienia. To jednak szybko się zmieni i wiele wskazuje na to, że będą to ceny, o których mówiło się już wcześniej, gdy środowisko to upominało się o zmiany.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Minister Infrastruktury zapowiada zmiany

Według słów Ministra Infrastruktury będą podwyżki za egzamin na prawo jazdy. Choć nie podano oficjalnie żadnych stawek, jakie mogą obowiązywać, niektórzy już wiedzą, jak to może wyglądać. Teoria miałaby zdrożeć o 20 złotych, a więc 50 złotych. Z kolei znacznie więcej zdrożeć ma praktyka, która kosztowałaby 200 złotych. Łącznie zatem w WORD każdy zostawiłby więcej o 80 złotych w przypadku tej kategorii uprawnień.

Wedle tego co forsowały wcześniej związku, podobnie sytuacja wyglądałaby dla kategorii AM, A, A2, A, B1, C1, D1 i T. natomiast do 250 zł podrożałby egzamin na prawo jazdy C, D, C+E, C1+E, D1+E, D+E oraz B+E. To kolejne podwyżki, jakie dotkną zmotoryzowanych i to tych, którzy tak naprawdę zaczynają dopiero przygodę z samochodem.

prawo jazdy egzamin
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News