PILNE: O ile wzrośnie ubezpieczenie OC za punkty karne i mandat? Nie będzie to mała kwota

Dużym znakiem zapytania było to, jak punkty karne wpłyną na wysokość ubezpieczenia OC. Wiadomo już bowiem, że od przyszłego roku każdy mandat przyczyni się do tego, że wzrośnie nasza kolejna polisa. Innymi słowy tak naprawdę nałożona na nas grzywna będzie wyższa, niż ta jaką wpisze na blankiet policjant. Tyle, że ”resztę” zapłacimy z opóźnieniem.

ubezpieczeni oc punkty karne
Podaj dalej

Punkty karne a wysokość OC

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o tym, że mandat wpłynie na wysokość naszej polisy. Mimo to nikt jeszcze jasno nie powiedział, jak tak naprawdę każdy punkt przełoży się na wyższą wartość ubezpieczenia OC. Polska Izba Ubezpieczeń od dłuższego czasu domagała się tej zmiany, ale nigdy nie podano jak ma to wyglądać w rzeczywistości.

Samo rozwiązanie nie jest niczym nowym. Podobną metodę stosują już inne kraje i przynosi ona rezultaty. Dla kierowców problemem będzie niewątpliwie to, że punkty karne nie będą kasowały się przez rok, a dopiero po dwóch latach. Tym samym można załapać się nawet na dwukrotnie wyższą polisę przy jednym wykroczeniu. Wiele zależy od tego, jak nałoży się na termin przedłużenia składki.

Co za tym idzie, mandat to jedna kara jaka nas czeka. Później jeszcze dwukrotnie za dany mandat możemy więcej zapłacić za punkty karne, które wciąż na nas wiszą. Pytanie pozostaje jednak, ile zapłacimy przykładowo za przekroczenie prędkości np. o 35 km/h? Bo wiadomo, że mandat wyniesie 800 złotych, ale jak to przełoży sie na polisę?

Ubezpieczalnie same będą rozdawać karty i ustalać własne zasady

Nie będzie odgórnych widełek na mocy których, każdy będzie wiedział ile więcej zapłaci za ubezpieczenie OC. Każda ubezpieczalnia ustali własne zasady, choć na tak ogromnym rynku konkurencyjnym na pewno będą one dość podobne. Eksperci przewidują, że mała liczba punktów nie wpłynie znacząco na wysokość stawki za roczną polisę.

Tzw. ”prób bólu” będzie ustalony na wyższym poziomie. Chodzi o oddzielenie piratów drogowych, od normalnych kierowców. Tym jak wiadomo czasem może powinąć się noga i mogą podpaść w trakcie kontroli. Nie oni są jednak tutaj głównym celem, bowiem nie oni sa zagrożeniem dla ubezpieczalni jeżeli chodzi o wydatek.

Nie tylko punkty karne, ale również to jak często jest otrzymujemy przełoży się na składkę. Tak jak wspomnieliśmy – jeden mandat nie stanowi takiego zagrożenia, jak np. 3-4 w ciągu roku. To już pokazuje, że jakim zagrożeniem w tym przypadku ma do czynienia dana ubezpieczalnia, która bierze na siebie ryzyko.

Wielu kierowców dotknie ta zmiana

Na dokładniejsze liczby przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać. Wiadomo jednak o jak wielkich pieniądzach mówimy. Wystarczy tylko spojrzeć na jedną statystykę. Ostatnie badania serwisu brd24.pl na temat liczby punktów, jakie mają na swoich kontach kierowcy, pochodzą z 2019 roku. Do kwietnia wspomnianego roku punkty karne miało 1,7 mln kierowców. Największą grupę z nich stanowili ci z czterema punktami, gdyż było ich około 410 tysięcy. Jeden punkt miało natomiast około 210 tysięcy osób.

To też pokazuje, że zagrożenie jest największe dla ubezpieczalni, gdy punkty karne znajdują się powyżej liczby 5. W tym wszystkim pozostaje jedno pytanie – jak to wszystko przełoży się na realne bezpieczeństwo na drogach.

Przeczytaj również