PILNE: O ile więcej płacimy za diesel, benzynę i LPG? Kierowcy są zszokowani widząc te kwoty

PILNE: O ile więcej płacimy za diesel, benzynę i LPG? Kierowcy są zszokowani widząc te kwoty

instalacja LPG diesel

Podaj dalej

Cena za diesel, benzynę czy LPG jest doskonale znana wszystkim kierowcom w Polsce. Jednakże mało który z nich tak naprawdę wie ile płaci za swój rodzaj paliwa więcej, niż tak naprawdę płacił rok wcześniej w tym samym okresie. A różnica jest dość znacząca, bowiem mówimy o momencie najwyższych cen, z tymi najniższymi jakie miały miejsce około dwanaście miesięcy temu.

Dużo więcej płacimy za diesel, benzynę i LPG

diesel paliwo LPG tankowanie

Niewątpliwie ceny paliw w znaczącym stopniu przyczyniły się do tego, że mamy do czynienia z jedną z najwyższych inflacji od 21 lat. W dodatku wysoka cena za LPG, ale zwłaszcza diesel i benzynę, w znaczących stopniu przyczyniła się do zachwiania domowych budżetów Polaków. Bo o ile sama wyższa płatność przy tankowaniu to jedno, to drugie to ile płacimy za wiele rzeczy w sklepach.

Gdybyśmy mieli obecnie styczność z takimi cenami jak przed rokiem, sytuacja na pewno wyglądałaby inaczej. Ale o takich cenach jak na razie nie ma co marzyć, bowiem były one naprawdę wyjątkowe w skali ostatnich wielu lat. Benzyna jest bowiem droższa o 1, 50 zł/l, diesel o 1,55 zł/l , a LPG o 1,20 zł/l. W przypadku autogazu mówimy o cenie wyższej aż o 55 procent. Z kolei pozostała paliwa są wyższe o jedną trzecią.

Przeliczając to na pełny bak paliwa kwota robi się naprawdę dość pokaźna. Przy 50 litrowym baku, jest to suma zbliżona w okolicach 75 złotych wyższa przy jednym tankowaniu. Kto tankuje 2-3 razy w miesiącu musi liczyć się już z naprawdę sporym wydatkiem, względem tego co pozostałoby mu w portfelu jeszcze rok temu. W skali 2-3 miesięcy to naprawdę dobry weekend w górach.

diesel benzyna lpg ceny paliw

Czy kiedyś wrócimy do takich cen?

Kierowcy z utęsknieniem czekają aż ceny paliw znów będą poniżej 5 złotych. Pytanie jednak, czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? Jak na razie w najbliższej przyszłości wydaje się ona mało prawdopodobny. Wartość pieniądza zmienia się z roku na rok. Warto dodać, że rosną nieustannie pensje minimalne. To także przyczynia się do tego, że pieniądz wygląda inaczej. Do tego dochodzi inflacja, która kompletnie niweluje różnice wartości złotówki.

Mało realne jest zatem to, że jeszcze kiedyś za diesel czy benzynę zapłacimy np. 4,50 zł, a może nawet i… 5 złotych. Podobnie zresztą wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o LPG. Kwota około 2,20 zł/l z którą mieliśmy do czynienia jeszcze pół roku temu, wydaje się dziś kompletnie odległą przeszłością, która w przyszłości będzie już nieosiągalna.

Dofinansowanie na Diesel, benzynę i LPG

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News