PILNE: Nowy taryfikator coraz bliżej. Mandat zrujnuje nie tylko domowy budżet, ale i życie kierowcom

PILNE: Nowy taryfikator coraz bliżej. Mandat zrujnuje nie tylko domowy budżet, ale i życie kierowcom

mandat kontrola policja

Podaj dalej

Mandat już utrudnia życie kierowcom, ale dopiero będzie to robił naprawdę, gdy w życie wejdzie nowy taryfikator. A z każdym kolejnym dniem jesteśmy coraz bliżej wielkiej rewolucji, która została tylko lekko zapoczątkowana na początku tego roku. Bo tak naprawdę wszystko co najgorsze dopiero przed nami.

Wysoki mandat, utrata prawo jazdy i wiele więcej

policja mandat kontrola
fot. freepik

Od 1 stycznia tego roku kierowcy jak na razie otrzymują tylko i wyłącznie wyższy mandat. Cała reszta pozostaje bez zmian, czyli wszystko inne jest takie samo jak przed laty. Zmieni się to dopiero 17 września, gdy w życie wejdzie już oficjalnie nowy taryfikator. I to właśnie wtedy będzie obowiązywała recydywa czy większa ilość punktów karnych.

Zmiany musiały zostać podzielone na dwa terminy ze względów organizacyjnych. Chodzi o kwestie związane z infrastrukturą systemową, aby przygotować ją do obowiązujących przepisów. MSWiA cały czas pracuje i nadzoruje zmiany, dzięki którym policja, ale i inne służby czy urzędy, będą mogły w łatwy i prosty sposób nadzorować dany pojazd i danego kierowcę.

Gdy już wszystko będzie odpowiednio przygotowane, wówczas zostanie zwiększona liczba punktów karnych za przewinienia. Wejdą przepisy, które utrzymają punkty karne przez okres dwóch lat i nie będzie możliwości ich zmniejszenia. Do tego wejdzie recydywa, a więc niektóry mandat będzie kosztował podwójną stawkę! No i nie można zapominać, że w związku z wykroczeniami, przyczynimy się do zwiększenia naszego ubezpieczenia OC.

policja kontrola mandat
fot. freepik

Nowy taryfikator 2022

Liczba punktów karnych pozostaje bez zmian, ale znacznie szybciej będzie można do niej dobić. Bo już za jedno wykroczenie kierowca będzie mógł otrzymać 15 punktów karnych. Mowa chociazby o przekroczeniu prędkości o 50 km/h, niepoprawne wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych czy doprowadzenie do wypadku. Lista jest jednak dłuższa i warto się z nią zapoznać.

Prawo jazdy najczęściej będą tracić natomiast kierowcy, którzy przekroczą 41 km/h. Wystarczy, że gdy otrzymają za to pierwszy mandat, drugi taki sam będzie skutkował już utratą prawo jazdy. Symulacji względem ”jak szybko stracić uprawienienia” jest bardzo wiele i to zła wiadomość dla kierowców. Ale tylko dla tych, co są na bakier z przepisami ruchu drogowego.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Kto jeździł i jeździ odpowiedzialnie, nie ma powodów do zmartwieć. Czasem może powinąć się noga i złapać mniejszy mandat, ale nie będzie on skutkował dużymi konsekwencjami. Przepisy powstały w taki sposób, aby uderzyć w tych co lubią jeździć niebezpiecznie i tym samym narażają innych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News