PILNE: Nowy podatek za zakup używanego samochodu. Jest on bardziej potrzebny niż wszystkim się wydaje

PILNE: Nowy podatek za zakup używanego samochodu. Jest on bardziej potrzebny niż wszystkim się wydaje

nowy podatek premier

Podaj dalej

To jakie samochody pojawiają się w Polsce sprawia, że nowy podatek wydaje się w pełni konieczny. Chodzi o ukrócenie sytuacji doprowadzającej do tego, że Polska staje się motoryzacyjnym śmietnikiem Europy. A patrząc na liczny z ostatniego roku, tak pomału się dzieje. Było to do przewidzenia, ale niestety pod tym względem rząd wciąż zawodzi.

Dlaczego potrzebny jest nowy podatek?

silnik diesla spalinowy

Już od kilku miesięcy mówi się o tym, że potrzebna jest regulacja samochodów sprowadzanych do Polski. Oczywiście ona w pewnej formie działa, ale nie do końca takie jak powinna. Chodzi o kwestie związane z wiekiem pojazdu, normą emisją spalin i silnikiem jaki posiada dany pojazd. Krótko mówiąc, jak bardzo wpływa on na zatruwanie naszego środowiska.

Taki nowy podatek miałby sprawić, że sprowadzanie starych samochodów do Polski byłoby całkowicie nieopłacalne. Tego typu pojazdy nie powinny dla bezpieczeństwa także drogowego wjeżdżać do kraju i być obiektem potencjalnej sprzedaży i zakupu. Politycy różnych frakcji proponowali już pewne rozwiązania pod tym kątem, ale nie znajdywały one żadnego poparcia.

A wygląda na to, że lada moment muszą. Inaczej po naszym kraju będą jeździły w większości kopciuchy, które już dawno powinny być zezłomowane. Przewiduje się, że z roku na rok będzie gorzej. A wszystko przez coraz większą popularyzację elektromobilności w krajach bardziej rozwiniętych.

diesel premier akcyza

Liczby mówią wszystko

W 2021 roku do Polski wjechało 10 procent więcej używanych samochodów niż w 2020 roku. Bardziej jednak martwi to, że są to pojazdy coraz starsze. Średni wiek samochodów sprowadzonych w minionym roku osiągnął już 12 lat i 6 miesięcy. W przypadku importowanych aut z silnikami benzynowymi średni wiek był o rok wyższy i wyniósł 13 lat i 6 miesięcy!

Z kolei średni wiek sprowadzanych samochodów z silnikami wysokoprężnymi wynosi 11 lat i 4 miesiące. Tutaj może natomiast cieszyć fakt, że auta te budzą coraz mniejsze zainteresowanie wśród kierowców i ich sprowadzanie do kraju oraz sprzedaż spada. Mimo to wciąż mówimy o ogromnych liczbach.

Handlarz samochody uzywane

Dlatego właśnie nowy podatek wydaje się w pełni konieczny. Zniechęci on handlarzy do tego, aby sprowadzać stare auta do kraju. Choć z drugiej stronie trzeba mieć na uwadze inną rzecz. Budżet Państwa zarobi znacznie więcej na takiej osobie, która kupi to auto i będzie je tankowała, niż na tym, że wprowadzi pewne regulacje. W sytuacji jakiej znajduje się kraj wydaje się to jako kluczowy tok myślenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News