PILNE: Nowy podatek za paliwo uderza w portfele kierowców. To prawie 2 tysiące złotych rocznie!

PILNE: Nowy podatek za paliwo uderza w portfele kierowców. To prawie 2 tysiące złotych rocznie!

wszystkie paliwa będą droższe

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, że nowy podatek najlepiej rzucić na kierowców. To bardzo liczna grupa osób z której niewątpliwie najłatwiej ściągać pieniądze. Dlatego też posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale stale rosnącymi. Nic dziwnego zatem, że ten czynnik sprawia, że niektórzy muszą po prostu rezygnować z jego posiadania.

Nowy podatek dotyka tych, którzy nie mają własnego samochodu

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Opodatkowanie udostępnienia pracownikom samochodów służbowych dla celów prywatnych zmieniło się 1 stycznia. Od tej daty większość kierowców w Polsce traci większe pieniądze z wynagrodzenia, jakie otrzymuje. I to zabierana jest niemała kwota, bowiem 150 złotych więcej, niż było to wcześniej. W skali roku jest to zatem 1 800 złotych mniej pieniędzy na koncie, przez nowy podatek.

Dużą rolę w tym wszystkim odgrywa to, jaki kierowca posiada silnik w samochodzie służbowym. Wygląda to tak, że przychód w wysokości 250 zł doliczany jest do przychodu z tytułu umowy o pracę w przypadku samochodu o mocy do 60 kW, czyli 82 KM. Taki podatek płaca także kierowcy, którzy otrzymali od pracodawcy samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem.

Z kolei przychód w wysokości 400 zł doliczany jest do przychodu z tytułu umowy o pracę dla pozostałych aut o mocy powyżej 60 kW, czyli 82 KM. Co za tym idzie i jak łatwo się domyśleć, łapie się na to zdecydowanie więcej samochodów. Wcześniej tylko nieznaczna grupa łapała się na taki podatek, teraz niemal większość osób. Tym samym prosta zmiana w przepisach sprawiła, że do budżetu trafia więcej pieniędzy.

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Dodatkowa strata pieniędzy dla Polaka

Wielu kierowców z ogromnym bólem przyjęło nowy podatek, który obowiązuje od tego roku. Tak naprawdę doświadcza go teraz, gdy już kolejny miesiąc na koncie pojawiło się mniej pieniędzy. Oczywiście posiadanie samochodu służbowego ma zdecydowanie więcej plusów, niż minusów. Można tutaj wspomnieć chociażby o ”darmowym paliwie”.

Mimo wszystko znikająca dana kwota z konta na pewno boli. Jest ona niemal proporcjonalnie większa o tyle, że na pewno da się ją już odczuć, jeżeli chodzi o budżet domowy. Niektórzy pracodawcy jednak umiejętnie potrafią ukryć koszty w wynagrodzeniu oferowanym pracownikowi. Po prostu otrzymuje on stosunkowo większe wynagrodzenie. Niektórzy jednak nie decydują się na taki krok.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News