PILNE: Nowy podatek od zakupu używanego samochodu w górę. Nie kupimy auta jakie chcemy, a jakie musimy

PILNE: Nowy podatek od zakupu używanego samochodu w górę. Nie kupimy auta jakie chcemy, a jakie musimy

kierowca samochod podatek

Podaj dalej

Czy podatek zaproponowany przez rząd, może wpłynąć na decyzję wyboru samochodu? Zdecydowanie tak i może to być nawet kluczowe w kontekście podjęcia ostatecznej decyzji. Przeglądanie ofert samochodów np. w internecie może wyglądać już zupełnie inaczej, niż dotychczas. Filtr wyszukiwania, bowiem nie będzie ustawiany po cenie, a po zupełnie innych parametrach.

Rażący podatek do zmian

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Dziś to wydaje się totalną abstrakcją, ale tak zupełnie nie tak dawno myśleliśmy o wielu innych rzeczach. Świat się zmienia i idzie do przodu, choć na pewno nie koniecznie w takim kierunku w jakim wszyscy by tego oczekiwali. Nie każdą zmianę bowiem można czy będzie można uznać za tą na plus. Choć jak zawsze kwestia tego, zależy od punktu patrzenia.

Podatek od zakupu samochodu od kilku lat jest tematem wywołującym kontrowersje. Zdaniem wielu ekspertów czy polityków jest od zbyt łagodny i prosty. Obecnie to 2 procent od wartości samochodu. Zdaniem wielu powinien być on bardziej rozbudowany i uzależniony od tego, co tak naprawdę chcemy kupić.

Decydować o tym, jak podatek będzie wyglądał ostatecznie powinien decydować wybór auta, a w zasadzie to, co w ma. Chodzi o rodzaj silnika, kwestie norm EURO i tak naprawdę wiele innych rzeczy, które można to wrzucić. Skorzystać może na tym państwo, środowisko i sami my. Bo w ten sposób będą pomijane samochody, które tak naprawdę są tanimi jeżdżącymi złomami. Do tego trującymi środowisko.

samochod parking inwestycja
fot. freepik

Handel samochodami tylko od danego rocznika

Rynek samochodów używanych mocno by się zmienił. Sami handlarze nie sprowadzaliby już tanich, zużytych samochodów, a bardziej nakierowani byliby na zupełnie inny target. To też sprawiłoby, że auta kupowałoby może mniej osób, ale za to bardziej zdecydowani i nieco bardziej zamożni. Skończyłby się problem 'taniego bogactwa’ w Polsce, czyli posiadania kilku tanich aut w rodzinie.

Bo jakby nie patrzeć jest to problem, który można mierzyć na szeroką skalę. Mało miejsc parkingowych, więcej korków, większy ruch na drodze, etc. A z tego wynikają kolejne kłopoty. Wszyscy doskonale pamiętają jak było np. 20 lat temu, a jak jest obecnie. Gdzieś to wszystko zapędziło się w kozi róg. A tylko może zmienić to odpowiedni podatek, na który bądź co bądź większość osób czeka.

samochod uzywany sprzedaz
fot freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News