PILNE: Nowy podatek na samochody spalinowe. Wiadomo ile już będzie wynosił w Polsce w najbliższych latach

PILNE: Nowy podatek na samochody spalinowe. Wiadomo ile już będzie wynosił w Polsce w najbliższych latach

wszystkie paliwa będą droższe

Podaj dalej

Od dłuższego czasu za sprawą Unii Europejskiej mówi się o tym, że nowy podatek pojawi się w Polsce. Ma on dotyczyć samochodów spalinowych w naszym kraju, a więc tak naprawdę 99,9 procent samochodów w Polsce. W tym temacie wypowiedział się nie kto inny jak Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do całego zamieszania.

Podatek, wejdzie czy nie?

podatek sejm samochod
fot. sejm. gov

Polska ma praktycznie obowiązek nałożyć podatek na samochody spalinowe. Wynika to racji tzw. Krajowego Planu Odbudowy, a więc rzeczy która ma wpływ na to, czy Polska otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej. To właśnie tam jest zapis o tym, że tego typu pojazdy mają zostać opodatkowane. To w społeczeństwie wywołuje duży niepokój.

– Cała ta zapowiedź, że nastąpi jakiś atak na samochody spalinowe w ciągu najbliższych dwóch czy trzech lat w postaci tych wysokich podatków, to po prostu bajka. Niczego takiego nie ma i nie mamy zamiaru niczego takiego robić – powiedział prezes PiS w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Kierowcy w Polsce mogą spać zatem spokojnie. Rząd nie ma zamiaru w tej kwestii nic zrobić. Z tego typu zapisem nie zgadza się także Solidarna Polska wchodząca w skład koalicji. Wedle słów Ministra Sprawiedliwości te żądania Unii Europejskiej nie były konsultowane z jego ugrupowaniem.

nowy podatek spaliny
fot. freepik

Pojemność silnika

W kwestii samochodów spalinowych kluczową rolę miał odgrywać ich silnik. Im bardziej pojemny tym podatek, jaki miałby zostać nałożony byłby wyższy. Wiązałoby się z większym spalaniem i większym ”truciem środowiska”. W tego typu tematach nie brakuje zawsze zwolenników, jak i przeciwników zmian. Tutaj jednak jak na razie zmian żadnych nie będzie.

Dla kierowców to niewątpliwie kamień z serca, patrząc na wszystkie koszty jakie tyczą się użytkowania pojazdu. W ostatnich miesiącach drożeje praktycznie wszystko, co związane z samochodami. Kążda kolejna zmiana dotycząca tracenia pieniędzy przez tak dużą grupę społeczną, mogłaby zostać źle odebrana.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News