PILNE: Nowy podatek dla kierowców! Zapłacimy za to, że nasz samochód emituje dwutlenek węgla

PILNE: Nowy podatek dla kierowców! Zapłacimy za to, że nasz samochód emituje dwutlenek węgla

diesel spaliny podatek

Podaj dalej

Coraz głośniej i częściej mówi się o tym, że kierowcy będą płacili nowy podatek. Będzie on rachunkiem tego, ile tak naprawdę nasz samochód emituje dwutlenku węgla do środowiska. A biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość Polaków jeździ starymi samochodami, nie będzie mowy o małych sumach. Nawet właściciele nowych aut nie uchronią się przed niewielkim, ale wydatkiem.

Podatek od CO2, czyli witamy w nowej rzeczywistości

silnik diesla spaliny

Gdy w życie wejdzie tego typu opłata, ma na niej skorzystać cała gospodarka. Wiadomo jednak kto skorzysta na tym najbardziej – sam pomysłodawca i wszystkie rządy krajów, które wprowadzą tego typu podatek. A zbliżamy się do takiego punktu, w którym tego typu opłata wydaje się być coraz bardziej rzeczywista.

Wszystko przez ogromny nacisk na klimat, czyste powietrze, a co za tym idzie zdrowie społeczne. Takie jest oczywiście główne założenie całego pomysłu. Choć z drugiej strony ostatni szczyt klimatyczny okazał się dla polityków i biznesmenów wizerunkową klapą. Wszystko za sprawą środków lokomocji jakimi przybyli. Prywatnymi odrzutowcami potrafili przelatywać nawet niecałe 100 kilometrów.

Do tego wszystkiego samochody elektryczne pod siedzibą musiały być ładowane z pomocą agregatów prądotwórczych. A te napędzał… olej napędowy. Kryty tego typu szczytów mają zatem poważną broń argumentów w kwestii tego, jak społeczeństwo jest traktowane na tle wyższych klas. Wyższe sfery mogą robić co chcą, a my przeciętniacy mamy chodzić pieszo i płacić nowy podatek.

spaliny diesel silnik

Kolejny wydatek dla kierowców

Zakłada się, że nowy globalny podatek miałby przyczynić się do zmniejszenia gazów cieplarnianych. Założenie jest takie, że dokonując opłaty walczy się z globalnym ociepleniem poprzez przyspieszenie redukcji emisji. Same słowa brzmią pięknie, choć z drugiej strony tak naprawdę idzie za nimi zbyt mało konkretów. A to na pewno nie przekonuje laików i sceptyków do wydania danej sumy pieniędzy.

A o jakich kwotach dokładnie mówimy? To także nie zostało sprecyzowane, ale słuchając niektórych propozycji wynika, że byłoby to zależne od kilku czynników. Główną rolę odgrywałby wiek samochodu i silnik, a także to ile emituje spalin do środowiska. Na tej podstawie i specjalnego wzoru byłaby wyliczana odpowiednia suma. Można wnioskować, że nowy podatek za stary samochód w Polsce kosztowałby kilkaset złotych danego kierowcę.

spaliny paliwa dpf

 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News