PILNE: Nowy podatek dla kierowców? 3000 złotych co rok! Nie ma nadziei dla wiekowych samochodów w Polsce

PILNE: Nowy podatek dla kierowców? 3000 złotych co rok! Nie ma nadziei dla wiekowych samochodów w Polsce

podatek spaliny unia

Podaj dalej

Jedno z najważniejszych pytań dla kierowców w ostatnim czasie brzmi, ile będzie kosztował ich nowy podatek? Dużo mówi się o tym, że on będzie (choć czasem, że i nie będzie), ale nikt nie mówi o tym ile może on wynieść. I trudno się dziwić temu, że jest to kurtyna milczenia, bowiem kwoty jakie przyjdzie płacić kierowcom co roku, są ogromne.

Podatek zrujnuje kierowców

spaliny silnik podatek
fot, freepik

Polski rząd zobowiązał się do tego, że wprowadzi nowy podatek za rejestrację i posiadanie najbardziej emisyjnych samochodów spalinowych. Zostało to zapisane w kamieniach milowych do Krajowego Programu Odbudowy. Nie ma zatem przed tym drogi ucieczki i kierowcy muszą szykować się do tego, że przyjdzie im słono zapłacić za auto od 2026 roku.

Takiego podatku w Unii Europejskiej nie ma tylko Litwa, Estonia, Słowenia no i Polska. Dlatego też nasz kraj został zobowiązany do tego, że musi to zmienić, jeżeli chce wciąż korzystać z pieniędzy jakie daje Unia Europejska. A płacić trzeba skoro zanieczyszcza się powietrze, bo tak brzmi domena europejska i nikt tego nie zmieni. To taki podatek, który łatwo od każdego wyciągnąć, dlatego też jest tak popularny.

Są różne formy naliczania takiej opłaty. Dla przykładu liczy się ona z CO2/km, masy pojazdu, rodzaju paliwa, a także wysokości opłaty lokalnej. Średnia kwota za benzyniaka to 650 zł rocznie, a więc… 3 tysiące złotych. Dużo? Za diesla, który ma dodatkowy podatek wynosi 1500 euro, a więc dobre ponad 7 tysięcy rocznie.

spaliny silnik samochod
fot. freepik

Stare samochody będą ogromnym problemem

W Polsce kluczowe będzie na pewno wiek pojazdu i rodzaj silnika, czyli to co jest kluczowe. Normy emisji spalin przyczynią się także do tego, ile dany kierowca zapłaci. Kwoty zapewne nie będą tak ogromne jak w Holandii czy innych krajach, ale na pewno będą bardzo dotkliwe. Zwłaszcza, że mówimy o kwocie, jaką trzeba będzie wydać co roku – a może ona tylko rosnąć.

W ten sposób ma zostać wyeliminowana moda na stare i trujące samochody. Tak naprawdę będzie dochodziło do sytuacji, że kwota jaką przyjdzie zapłacić, będzie większe od wartości samochodu. Dla wielu osób będzie to nie do udźwignięcia pod względem budżetu domowego. Zwłaszcza, jeżeli ktoś posiada kilka auto w rodzinie.

nowy podatek spaliny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News