PILNE: Nowy mandat tuż, tuż. Kierowcom zostało już niewiele czasu, aby go otrzymać

PILNE: Nowy mandat tuż, tuż. Kierowcom zostało już niewiele czasu, aby go otrzymać

mandat policja kontrola

Podaj dalej

Cieszmy się tym, jaki otrzymujemy mandat od policjantów, bowiem niebawem będzie się on mocno różnił. Odliczanie trwa i zostało już naprawdę niewiele czasu do wielkich zmian, jakie wejdą w życie. Dokładnie mówiąc 16 marca rozpoczyna się ostatnie pół roku jazdy na starych zasadach. Nowe będą znacznie dotkliwsze dla kierowców.

Mandat za pół roku pełen zmian

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Modyfikacja taryfikatora punktów karnych wchodzi w życie 17 września 2022 roku. Jedną z większych zmian jest to, iż kierowca może otrzymać nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie. Nie zmienia się natomiast liczba punktów, po której traci się prawo jazdy – 24 lub 20 w przypadku kierowców, którzy mają uprawnienia krócej niż rok.

Wzrosną m.in. punkty karne za mandat jaki otrzymujemy już dziś. Kary finansowe zatem będą obowiązywały te jakie weszły w życie 1 stycznia tego roku, ale punkty karne będą większe. Warto pamiętać, że nie będą się one kasowały po roku, ale dopiero po dwóch latach. Będzie zatem większe prawdopodobieństwo utraty prawo jazdy.

Do tego w życie wejdzie tzw. recydywa. Kto otrzyma dany mandat i w ciągu dwóch lat od pierwszego dokona takiego samego wykroczenia, wówczas zapłaci podwójną grzywnę. Dla przykładu za przekroczenie prędkości o 35 km/h za pierwszym razem trzeba będzie zapłacić 800 złotych, a za drugim już 1 600 złotych. Niewątpliwie da to wielu kierowcom mocno do myślenia, czy warto mocniej naciskać na gaz.

prawo policja kontrola mandat

Dodatkowa opłata nadejdzie także po czasie

To nie jedyne konsekwencje finansowe, jakie czekają za dane jedno wykroczenie. Z czasem kierowca będzie musiał zapłacić także większą stawkę za polisę OC. To będzie konsekwencja tego, że otrzymał mandat i punkty karne. Także można powiedzieć, że np. do wspomnianej wcześniej kwoty 800 złotych, trzeba będzie doliczyć kilkadziesiąt albo kilkaset złotych później w polisie.

Koniec końców mandat nie będzie wynosił 800 złotych, a więcej. Będzie tylko rozłożony w czasie i na dwóch drontach opłat. Taki obraz rysuje się od 17 września tego roku. Szybko zatem powinniśmy pozbyć się piratów drogowych z dróg i sprawić, że będzie na nich bezpieczniej.

mandat predkosc policja

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News