PILNE: Nowy mandat postrachem dla kierowców. Finansowo uderza z podwójną siłą

PILNE: Nowy mandat postrachem dla kierowców. Finansowo uderza z podwójną siłą

mandat policja grzywna

Podaj dalej

Każdego dnia tego roku w Polsce mandat dostaje średnio ponad 13 tysięcy kierowców! To ogromna liczba i jeżeli komuś wydawało się, że funkcjonariuszy nie ma na drogach i nic nie robią, to te dane szybko zmienią zdanie i podejście. W pierwszym kwartale tego roku policja wypisała aż kierowcom 1 mln 235 tys. mandatów. To więcej niż rok temu.

Mandat działa, ale nie tak jak oczekiwano

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

Zwolennicy teorii spiskowych uważający, że wyższy mandat obowiązujący od 1 stycznia to tylko pieniądze do budżetu, mogą dziś być z siebie dumni. Dane jakie zaprezentowała Rzeczpospolita pokazują, że mandatów wcale nie jest mniej, a nawet i więcej o 1454. Niby niewiele przy takiej liczbie, ale nie o to tutaj chodzi.

Nowy mandat miał sprawić, że będzie wypisywany nie w większej ilości, tej samej, czy podobnej – miało być ich znacznie mniej! Okazuje się, że płacenie wyższych kar nie poskutkowało i Polacy wciąż jeżdżą jak jeździli. Choć należy też wziąć poprawkę na to, że policja bardziej skrupulatnie podchodzi do tematu kontroli, co widać po licznie dziennych kar.

W ubiegłym roku średni mandat wynosił 140 złotych, a dziś jest to 271 złotych, a więc niemal dwukrotnie więcej. Łącznie z mandatów uzbierało się aż 335 mln złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Oznacza to, że do końca roku powinniśmy przekroczyć kwotę miliarda złotych – i to znacznie.

mandat pieniadze kierowca
fot, policja,pl

Lubimy być łapani i płacić

Czy Polscy kierowcy są specyficzni? Można powiedzieć, że tak. Wyższy mandat okazuje się, że nie zrobił na Polakach żadnego wrażenia. Dalej jeżdżą szybko i niebezpiecznie. Nie obawiają się nawet tego, że przyjdzie im więcej płacić, co widocznie może pokazywać, że kary są dalej zbyt małe. Kuriozalne, ale życie pokazuje, że prawdziwe.

Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, ale sytuację może poprawić nowy taryfikator. Ten wchodzi w życie dopiero w połowie września i do tego czasu ciężko liczyć na poprawę ze strony kierowców. Dalej swoim zachowaniem na drodze będą finansować państwo i budowy dróg w kraju. Cóż, może o to im chodzi i uważają to za inwestycję?

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News