PILNE: Nowy bon turystyczny. Rząd podał najnowsze informacje o wypłacie świadczenia. Kiedy, kto i ile otrzyma?

PILNE: Nowy bon turystyczny. Rząd podał najnowsze informacje o wypłacie świadczenia. Kiedy, kto i ile otrzyma?

bon turystyczny dziecko

Podaj dalej

Polacy wciąż zadają pytanie – gdzie ten obiecany nowy bon turystyczny na te wakacje? Taka deklaracja przecież padła ze słów ministra sportu i turystyki nieco ponad miesiąc temu. A do wakacji zostało już bardzo wiele czasu, a rząd wciąż milczy w tym temacie. Są zatem duże obawy, że tego typu program po prostu nie wejdzie w życie. Z kolei słowa ministra Kamila Bortniczuka, który to obiecał mogą okazać się po prostu nieprawdą.

Gdzie ten nowy bon turystyczny?

bon turystyczny ile
fot. freepik

Do kwestii nowego bonu turystycznego odniósł się Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister w resorcie sportu i turystyki. Przyznał on, że nie ma możliwości finansowych, aby była identyczna forma wsparcia jak w przypadku poprzedniego programu. W rozmowie z radiem Kraków przyznał jednak, że są szykowane pewne rozwiązania.

– Oczywiście pewne instrumenty pobudzania turystyki krajowej jak najbardziej muszą być wypracowane, natomiast zdajemy sobie sprawę, że to mogą być instrumenty, które nie będą nawiązywały wprost do nadzwyczajnego wsparcia finansowego państwa w czasie pandemii. Te cztery miliardy, które były przeznaczone na bon turystyczny, były uzasadnione katastrofalną sytuacją turystyki, która przez kilkanaście miesięcy była zamknięta. Teraz mamy sytuację, delikatnie mówiąc, co najmniej dobrą w polskiej turystyce – powiedział.

Wybory także mają nie pomóc w tym, aby tego typu formę wsparcia wprowadzić. – W tej chwili wydaje się, że trwają analizy do takich rozwiązań, jak są w kilku innych krajach, że są to pewne programy wsparcia na linii przedsiębiorca i pracobiorca z lekkim wsparciem także państwa, pewnych instrumentów fiskalnych. Natomiast tego typu rozwiązania wymagają dłuższych konsultacji, tak żeby przepisy prawne, fiskalne dostosować do tych rozwiązań – dodał Gut-Mostowy, doprecyzowując plany rządu.

bon turystyczny wakacje
fot. freepik

Rząd może jednak zaskoczyć?

Warto jednak przypomnieć sobie, jak wyglądała sytuacja z 800+. Rząd także zapewniał z każdej strony, że nie ma środków na to, aby zwiększyć świadczenie 500+. Nagle, zupełnie niespodziewanie, Jarosław Kaczyński poinformował o wzroście kwoty świadczenia aż o 60 procent. Wcześniej również mówiono, że przez brak środków jest to niemożliwe.

Mateusz Morawiecki z kolei mówił, że w maju, czerwcu i lipcu zostaną ogłoszone ważne informacje dla społeczeństwa. Pierwsza już za nami – to wzrost dodatku w programie Rodzina 500+. Jaka będzie w czerwcu? Niektórzy wciąż wierzą, że będzie to właśnie bon turystyczny, który przecież miał obowiązywać od tych wakacji.

bon turystyczny na dziecko świadczenie pieniądze
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News