PILNE: Nowe przepisy dla kierowców! Posiadaczy prawo jazdy czeka płatny kurs dokształcający

PILNE: Nowe przepisy dla kierowców! Posiadaczy prawo jazdy czeka płatny kurs dokształcający

prawo jazdy nauka

Podaj dalej

Nadchodzi nowelizacja ustawy ”Prawo o ruchu drogowym”, a wraz z nią szereg istotnych zmian w prawo jazdy. Zmieni się dużo, żeby nie powiedzieć bardzo dużo pod względem tego co czeka na kierowców. Zmiany będą bowiem bardzo istotne i kluczowe dla sfer naszego życia, ale jak się okazuje także i naszego portfela.

Prawo jazdy na nowych zasadach

prawo jazdy egzamin
fot. freepik

Każdy nowy kierowca, który odbierze prawo jazdy, będzie musiał liczyć się z kolejnym wydatkiem i szkoleniem. Jak informuje Rzeczpospolita pomiędzy 4 a 8 miesiącem licząc od dnia otrzymania dokumentu, każda osoba będzie musiała przejść przez dodatkowy kurs dokształcający. Nie będzie on darmowy i trzeba będzie za niego zapłacić z własnych pieniędzy.

Taki kurs będzie odbywał się w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Po zaliczeniu kursy zaświadczenie trzeba będzie przedstawić staroście. Przez pierwsze osiem miesięcy młody stażem kierowca będzie musiał również jeździć z klonowym liściem naklejonym na przodzie i tyle auta.

Zmiany będą dotyczyły także limitów prędkości. W mieście dany kierowca nie będzie mógł jechać więcej niż 50 km/h, poza miastem więcej niż 80 km/h, a na autostradzie rozwinie prędkość wyłącznie 100 km/h i ani kilometra więcej. Taka osoba nie będzie mogła również w tym okresie pracować jako kierowca.

prawo jazdy word
fot. freepik

Polska w końcu zaostrza przepisy

Okres próbny to coś, na co czekano od dawna. Jest on jednak znacznie krótszy niż w innych krajach, gdzie potrafi obowiązywać nawet 2-3 lata. Na razie nie są znane szczegóły kiedy nowa ustawa wejdzie w życie. Nie wiadomo także ile wyniesie nowa opłata, którą trzeba będzie opłacić dodatkowy, lecz obowiązkowy kurs.

Zmiany wydają się konieczne, patrząc na braki wiedzy i umiejętności młodych kierowców. Wciąż można mieć wiele zastrzeżeń do systemu zdawania, choć niewątpliwie wygląda on coraz lepiej. Najważniejsze, żeby każdy kto zdobędzie prawo jazdy miał odpowiednią wiedzę i czuł się dobrze za kierownicą.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News