PILNE: Nowe opłaty dla kierowców od 2023 roku. Rząd właśnie potwierdził za co znów zapłacimy

PILNE: Nowe opłaty dla kierowców od 2023 roku. Rząd właśnie potwierdził za co znów zapłacimy

autostrada autostrady opłata opłaty koszt podwyżka więcej a4

Podaj dalej

Nie ma końca złych informacji dla kierowców, bowiem przed nimi nowe opłaty, które nadejdą w nowym roku. Już blisko rok temu Minister Infrastruktury powiedział, że Polski nie stać na to, aby były w niej bezpłatne drogi. Słowa te właśnie wróciły niczym bumerang po czasie, gdyż zapowiedziano, że nadchodzą opłaty na wielu drogach. Przed nami kolejne niemałe wydatki.

Kolejne opłaty rozzłoszczą kierowców

autostrada platnosc polska
fot. freepik

Żeby podróżować po Polsce trzeba będzie mieć przysłowiowy worek pieniędzy. Raz, że jeszcze droższe będzie paliwo, a dwa, iż nadchodzą opłaty za przejazd odcinkami dróg, które były do teraz bezpłatne. Andrzej Adamczyk już przed rokiem zapowiadał, że taka sytuacja będzie miała miejsce. Teraz jego słowa przypomniał i potwierdził wiceszef resortu Rafał Weber. Powiedział, że należy spodziewać się ich wejścia w życie już w pierwszym kwartale 2023 roku, a więc za kilka tygodni.

Plany z wprowadzeniem opłat nie są związane wyłącznie z autostradą A1, o czym było wiadomo od dłuższego czasu. Płatne mają być wszystkie autostrady i drogie ekspresowe, które powstały i zostały oddane do użytku od 2017 roku. W tym czasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku łącznie przeszło 1 600 kilometrów dróg. Jest to na pewno nie mało, a za wszystkie przejechane te odcinki będą już niebawem naliczane opłaty. Mowa zatem o dużym obciążeniu finansowym dla podróżujących.

Szczęście w nieszczęściu jest jednak takie, że zmiana ta nie będzie dotyczyła samochodów osobowych. Przynajmniej na razie, a dokładniej zapewne przez najbliższe lata. Zmiany, które pojawią się od 2023 roku będą dotyczyły wyłącznie samochodów ciężarowych. Ale tylko pośrednio, bo i bezpośrednio dotkną nas. Przecież wszystkie te samochody wożą wszelkiego rodzaju dobra, które później kupujemy. Skoro wzrosną koszty firmom transportowym, to zostaną one jak zawsze przerzucone na ostatnie ogniwo w łańcuchu, a więc ostatecznie na nas.

Autostrada A1 bez ograniczeń prędkości
fot. GDDKiA

Pobieranie opłat będzie miało swoje plusy

Choć pieniędzy nikt nie lubi wydać, gdy nie widzimy takiej konieczności, to jednak trzeba spojrzeć na to z innej strony. Opłaty pozwolą na to, aby w Polsce jeszcze szybciej rozwijała się nitka dróg pozwalająca lepiej podróżować po kraju. Przez ostatnie 5 lat jak już wspomnieliśmy doszło ponad 1600 istotnych kilometrów dróg. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą to krytykować na wszelaki sposób – i zapewne często będą mieć racje. Cieszmy się jednak z tego co jest i patrzmy optymistycznie w przyszłość.

Aby drogi w Polsce powstawały muszą być wnoszone opłaty i musimy składać się na nie wszyscy. Na pewno w obecnych czasach nie jest i nie będzie to łatwe dla nikogo. Zwłaszcza dla firm transportowych, które mają już bardzo wiele kłopotów, a nadchodzą im kolejne. To także potwierdza, że prowadzenie biznesu w kraju nigdy nie było łatwe, a obecnie jest wręcz ekstremalne w niektórych działalnościach.

autostrada autostrady polska
(fot) freepik

.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News