PILNE: Nowe 500+ dla milionów Polaków od 2023 roku. Będą to pieniądze na paliwo i inne wydatki

PILNE: Nowe 500+ dla milionów Polaków od 2023 roku. Będą to pieniądze na paliwo i inne wydatki

premier rzad paliwo

Podaj dalej

Będzie więcej pieniędzy dla Polaków i to co miesiąc w wysokości 500 złotych. Kwotę tą będzie można wydać na paliwo, jedzenie, rachunki i wszystkie inne potrzeby związane z życiem codziennym. Potwierdziła to już minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w trakcie posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Polacy w końcu mają na co czekać

Będą dodatkowe pieniądze na paliwo i inne wydatki

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Rząd zaproponował wzrostu płacy minimalnej do kwoty 3350 złotych od 1 stycznia 2023 roku, a następnie do kwoty 3500 zł od 1 lipca 2023 roku. Łącznie będzie to zatem większe wynagrodzenie o 490 złotych brutto. Wcześniej pojawiały się głosy, że łączna zmiana będzie w wysokości około 750 złotych brutto, a więc wówczas netto na rękę byłoby właśnie około 500 złotych.

Co do najniższego w kraju wynagrodzenia wciąż jednak jest dużo pytań, na jakiej zasadzie zostanie wprowadzona zmiana. Czy będzie jedna w styczniu, czy dwie – kolejna po pół roku, a także jakie kwoty uwzględnić i czy je podzielić, a następnie doliczyć z większą. Tutaj rząd ma się nad czym głowić, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

A po tym roku najubożsi Polacy potrzebują pieniędzy jak nigdy. Wysoka inflacja sprawia, że to właśnie ta grupa społeczna ma najtrudniej dotrwać do kolejnej wypłaty. Dlatego też dla nich ważne jest to, aby otrzymać jak najwcześniej jak najwyższe wynagrodzenie. Każde dodatkowe kilkaset złotych jest na wagę lepszego bytu. Za to mogą kupić m.in. paliwo, opłacić rachunki, kupić żywność i wiele innych rzeczy.

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Propozycja mało satysfakcjonująca

Propozycja rządu nie zadowala ani związków zawodowych, ani też pracodawców. Ci we wspólnym stanowisku zaproponowali kwotę 490 zł podwyżki od stycznia i kolejne 250 zł od lipca. Wszystko po to, aby najniżej zarabiająca grupa społeczna była w stanie udźwignąć ciężar życia w Polsce. Chodzi o ostatnie wzrosty cen, a drożeje wszystko – paliwo, energia, żywność i praktycznie każda inna rzecz.

Rząd w tej kwestii ma twardy orzech do zgryzienia, a ustawa stoi po stronie obywateli. To ona gwarantuje im przez wysoką inflację zarobki na znacznie wyższym poziomie. Tyle tylko, że z racji tego stworzył się nie mały problem, bo nikomu z miesiąca na miesiąc nie będzie łatwo wypłacić wynagrodzenia o kilkaset złotych większego. Przez kryzys mało kogo realnie będzie na to stać, aby spiąć swój biznes w całość.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News