PILNE: Nowa opłata dla kierowców wchodzi w życie. Wszyscy zapłacimy po 2,50 zł za godzinę jazdy po mieście

PILNE: Nowa opłata dla kierowców wchodzi w życie. Wszyscy zapłacimy po 2,50 zł za godzinę jazdy po mieście

kierowca oplata miasto

Podaj dalej

Kolejna opłata w drodze, przed którą niestety nie ucieknie wielu kierowców. I choć wydaje się ona niewielka, to jednak przy dużej częstotliwości może uzbierać się już dość pokaźna suma. Wielkimi krokami zbliżają się strefy czystego transportu i ukryte drobne koszty. To właśnie na nich będą zarabiały miasta i chętnie będą z tego korzystać.

Opłata za wjazd do strefy czystego transportu

oplata kierowca samochod

Strefy czystego transportu brzmią dobrze, gdy się o nich mówi i słyszy. Gorzej jednak, gdy już w gry wchodzą zasady, przepisy, ograniczenia i wszystko, co z tym tylko związane. Niestety wciąż można mieć wiele zastrzeżeń do tego, jak wdrażane są strefy w naszym kraju. I zapewne z tego tytułu nie jeden kierowca będzie miał problemy.

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy, jaka tyczy się kierowców to kolejna opłata. Ta będzie wynosiła maksymalnie 2,50 zł za wjazd do strefy czystego transportu pojazdom niedozwolonym. Przepis ten ma obowiązek działać przez trzy lata, a więc tak naprawdę każdy wjedzie kto zapłaci. W odczuciu wielu osób to nic innego jak oszukiwanie społeczeństwa i kolejne żebranie pieniędzy na kierowcach.

I poniekąd trudno się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. W końcu strefa czystego transportu od razu powinna działać tak, że jak brzmi. W Polsce okazuje się to niestety niemożliwe, bowiem zanim realnie zacznie ona funkcjonować wcześniej trzeba na nią i na niej zarobić. Dopiero później można się martwić o stan jakości powietrza.

ceny paliw silnik

Rada będzie miała decydujący głos

Rada gminy, która ustanowi własną strefę czystego transportu, będzie miała prawo wpuścić do niej pojazdy, które nie spełniają wymogów strefy. Wszystko jednak będzie miało miejsce pod pewnymi warunkami. Zwolnienie będzie mogło prawnie obowiązywać maksymalnie przez trzy lata. Z kolei a kierowcy otrzymają pozwolenie na jazdę po mieście tylko w godzinach od 9:00 do 17:00.

Opłata tak jak już wspomnieliśmy, nie może być wyższa 2,50 zł za godzinę w przypadku jednorazowego wjazdu. Trudno jednak uwierzyć w to, że gminy będą chciały zarobić na tym mniej niż mogą. Będzie można również wykupić abonament na kwotę 500 złotych, a tyle samo będzie wynosił mandat za złapanie przepisów.

kierowcow jazda probna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News