PILNE: Nowa cena za diesel i benzynę na koniec miesiąca. Wracają obniżki po tygodniu niespodzianek

PILNE: Nowa cena za diesel i benzynę na koniec miesiąca. Wracają obniżki po tygodniu niespodzianek

diesel benzyna ceny paliw cena

Podaj dalej

Ubiegły tydzień jeżeli chodzi o cenę za diesel mógł rozczarować. Cena poszybowała znacznie w górę pomimo tego, że ropa na świecie nie podrożała. Gorzej natomiast wygląda sytuacja z polską złotówką, która niezwykle znacząco się osłabiła na tle dolara czy euro. Ale to nie jedyny czynnik, który doprowadził do tego, że olej napędowy poszedł w górę o około 40 groszy.

Zaskakujące cena za diesel. Benzyna stabilnie

benzyna diesel lpg ceny paliw
fot. freepik.com – rcphotostock

Ceny paliw wciąż nie są stabilne i są duże skoki zarówno spadków, jak skoków w górę. Brakuje stabilności cenowej, na którą tak czekamy. Lepiej natomiast wygląda sytuacja z benzyną, bowiem tutaj akurat niewiele się zmienia. Produkt ten nie odczuwa zawirowań, jakie mają miejsce. Choć patrząc samą ropę, trudno powiedzieć, że coś złego się dzieje. Cena za to paliwa jest naprawdę bardzo korzystna.

Diesel natomiast drożał i zakończył ubiegły tydzień na poziomie 6,81 zł/l. W najbliższych dniach sytuacja jednak powinna się normować i krzywa która w wykresie idzie cały czas w górę zacznie spadać. Padło już nawet pytanie, czy olej napędowy dojdzie do kwoty 7 złotych w cenie hurtowej. Na razie analitycy i eksperci podchodzą do tego bardzo spokojnie i podkreślają, że przy obecnej sytuacji nie powinno mieć to miejsca.

Dlatego też muszą rozpocząć się obniżki. Stacje paliw jednak nie reagowały tak gwałtownie, na to co się działo z rosnącymi cenami. Kierowcy aż tak nie odczuwają wzrostów cen, jakie miały miejsce. A to za sprawą tego, że nikt nie chciał tracić klientów na rzecz innych stacji paliw. Nie wszystkie bowiem szybko reagowały na zmiany, a nikt nie chciał tracić klientów na rzecz konkurencji.

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Rewelacyjny czy koszmarny wrzesień?

Kończą się wakacje, kończy się powoli czas promocji jakie obowiązują na stacjach paliw. Powoli będziemy zatem wracać do normalności. Statystycznie we wrześniu diesel i benzyna zawsze kosztowały taniej niż w lipcu czy wrześniu. To z racji tego, że spada popyt, bowiem ludzie nie wyjeżdżają już na wakacje. To zjawisko na pewno pomoże w tym, aby więcej zaoszczędzić przy dystrybutorze.

Trudno jednak przewidzieć, co będzie się działo w Polsce i na świecie. A prognozy nie są raczej najlepsze pod względem energii – chodzi o prąd czy gaz, który staje się coraz większym problemem. Wiadomo już, że nie wystarczy tego dla wszystkich, a ludzie będą szukać alternatyw dla firm, domów i tego, aby po prostu się ogrzać. To może naprawdę sporo namieszać w kontekście cen, które mogą pójść w górę. Na razie jednak to hipotezy na dalszą część tego roku.

Który diesel sprzedaje się najlepiej w Polsce
fot. freepik.com – gajove

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News