PILNE: Niższe ceny paliw nie pomogą nawet kierowcom. Niepokojące informacje dla posiadaczy samochodów

PILNE: Niższe ceny paliw nie pomogą nawet kierowcom. Niepokojące informacje dla posiadaczy samochodów

diesel benzyna lpg ceny paliw

Podaj dalej

Są coraz większe obawy, że niższe ceny paliw nie przynieść zamierzonego celu. Zdaniem coraz większej ilości ekspertów tarcza inflacyjna może okazać się gonieniem za własnym ogonem. Błędne koło może przynieść jeszcze większe kłopoty w dalszej perspektywie czasu.  Rzucenie koła ratunkowego w planowanej formie, może jeszcze bardziej wpłynąć na inflacje.

Czy warto ingerować w ceny paliw?

Polska gospodarka stoi w ostatnim czasie jednym słowem – tarcza. Wszystkie pojawiające się pożary gaszone są w ostatnim czasie wyłącznie wszelkiego rodzajami tarcz. Ekonomista prof. Witold Orłowski wygłosił bardzo mocną tezę w tej kwestii. – Dzisiejsza inflacja to niestety owoce zaniedbań z ostatnich kilku lat. Odpowiedzią nie jest dosypywanie ludziom pieniędzy, żeby nie odczuli wzrostu cen. To przecież jeszcze mocniej napędzi inflację – czytamy jego słowa na Business Insider.

Nadchodząca tarcza inflacyjna wedle zapowiedzi o których wiemy ma być ratunkiem. Mowa o ratunku w formie rozdawania Polakom bonów energetycznych oraz planowanej obniżce akcyzy na nośniki energii. Zdaniem wielu ekspertów to nie jest ratunek, tylko sztuczna i głównie wizerunkowa pomoc, która może przynieść odwrotny rezultat.

– Stymulowanie konsumpcji bez dbałości o inwestycję to był prosty przepis na inflację, o czym wielu ekonomistów ostrzegało rządzących już dawno temu — powiedział prof. Orłowski w rozmowie Business Insider. Niższe ceny paliw mogą zatem okazać się chwilą, a niebawem z nawiązką trzeba będzie zwrócić to, co wcześniej ”pokrył rząd”.

Ratunek i tak okaże się symboliczny?

Nie brakuje głosów, że problem rozwiąże się niejako sam. Ale chodzi tutaj o kwestie związaną z tym, że ani ingerencja w ceny paliw nie zaszkodzi, ani też nie pomoże. Po prostu będzie na tyle ”niewidoczna” dla przeciętnego kierowcy, że ciężko też będzie miało to wpłynąć np. na ilość tankowanego paliwa.

To są jednak wszystko w dużej mierze spekulacje, bowiem życie oceni ile warta jest tarcza inflacyjna. Dużo więcej będzie można powiedzieć oceniając ją, gdy będzie przedstawiony gotowy projekt. To powinno mieć miejsce w przeciągu najbliższych dni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News