PILNE: Nikt nie chce tego paliwa. Są obawy o poważne konsekwencje i ryzyko z jego zakupu

PILNE: Nikt nie chce tego paliwa. Są obawy o poważne konsekwencje i ryzyko z jego zakupu

paliwa paliwo diesel benzyna tankowanie

Podaj dalej

Rośnie kolejny duży problem, jeżeli chodzi o paliwa. Niestety to w efekcie przyczyni się do kolejnych wzrostów ceny za diesel i benzynę. Okazuje się, że praktycznie nikt nie chce kupować ropy od Rosjan. Na to nie zostały wprowadzone sankcje, ale kraje obawiają się krytki, jaka może na nie napłynąć. Wydaje się to w pełni zrozumiałe.

Paliwa tak, ale nie z Rosji

Ceny paliw w Polsce to będzie masakra
fot. freepik.com

Wiele krajów obawia się, że kupując ropę od Rosji będzie to traktowane, jako wspieranie wojny na Ukrainie. Zdaniem handlarzy może to być odbieranie jako finansowanie wojny, która przeradza się w coś jeszcze gorszego, patrząc na traktowanie cywilów. Gdy ropa na całym świecie drożeje, ta w Rosji tanieje i to dość wyraźnie. Mimo to chętnych brakuje, aby produkować z niej paliwa.

Prawda jest jednak taka, że ciężko będzie wykluczyć Rosję z tego, że handluje ropą. Pod tym względem jest to zbyt potężny kraj i zbyt kluczowy dla świata. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, które mimo nieustannie nakładanych sankcji cały czas kupują i będą kupowały ropę z Rosji.

Joe Biden odrzucił prośby Republikanów i Demokratów o nałożenie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych. To może w znacznym stopniu przyczynić się do ograniczenia światowej podaży. Oznacza to, że dla każego kierowcy cena jeszcze bardziej powędrowałaby w górę.

stacje paliw tankowanie
fot. freepik

Kryzys jest i będzie, ale można go ograniczyć

Nie ma wątpliwości, że z ropą dzieje się bardzo źle jeżeli chodzi o cenę. To niestety wpłynie na ceny paliwa, które już oscylują blisko 7 złotych. Dlatego tym bardziej nikt nie powinien kierować się drogą w zmniejszeniu globalnej podaży. To wpłynie na jeszcze większe ceny na stacjach i większą inflację dla krajów.

Na ten moment wykluczanie Rosji z rynku paliw jest zatem wręcz niemożliwe. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że taka sytuacja jest obecnie, ale nie wiadomo, co będzie za jakiś czas. Dlatego też przechodzenie na samochody elektryczne ma ogromny plus, bowiem Europa i świat nie są uzależnione od Rosji i innych krajów. O ile dobro klimatu to jedno, to nikt nie ma wątpliwości, co jest tak naprawdę jednym z głównych powodów.

diesel paliwo ceny
fot. freeipik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News