PILNE: Niespodziewany atak zimy, zasypane drogi. Pługopiaskarki musiały ratować sytuację

PILNE: Niespodziewany atak zimy, zasypane drogi. Pługopiaskarki musiały ratować sytuację

drogi snieg zima

Podaj dalej

Choć wszyscy są na nią przygotowani, to jednak zawsze zima zaskakuje drogowców, zasypując drogi śniegiem. Niewątpliwie dla wielu kierowców to jedna z najmniej przyjemnych pora roku, która wymaga od nas zupełnie inne jazdy. Do tego trzeba odpowiednio przygotować samochód, lecz to i tak koniec końców wymaga późniejszej pracy, chociażby przy odśnieżaniu.

Pługopiaskarki musiały odśnieżać drogi

Hiszpana i Portugalia to dwa kraje, gdzie dość niespodziewanie zawitała już zima w niektórych regionach. Drogi były niemal całkowicie nieprzejezdne w dystryktach Castelo Branco i Guarda. Pługopiaskarki musiały sporo się najeździć, aby doprowadzić ulice do stanu użytkowania. Półwysep Iberyjski i śnieg  to na pewno duże zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że w wielu państwach Europy dalej go nie było.

Obfite opady śniegu miały miejsce także w kilku innych rejonach. To pokazuje, że także my w Polsce musimy być przygotowani na to, że pewnego dnia, gdy się obudzimy na dworze będzie biało. To oznacza, że warto już wcześniej m.in. wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, czy kupić skrobaczkę. Oczywiście warto także zacząć myśleć o wymianie opon na zimowe.

Z reguły duża część kierowców większość tego typu rzeczy wykonuje dopiero, gdy przyjdą mrozy bądź pierwsze opady. Wtedy jednak trzeba wykazać się sporą cierpliwością, bowiem kolejki są nie tylko długie u wulkanizatora, ale i w sklepach. Może również zabraknąć na kilka dni kilku podstawowych produktów – chociażby tych wspomnianych, gdy wszyscy wyjadą na drogi w kierunku hipermarketów.

Kiedy śnieg w Polsce?

Z prognoz nic na razie nie wskazuje, że w najbliższym czasie nasze drogi też staną się białe. Bardziej prawdopodobne jest to, że częściej będziemy widywali na razie deszcze niż śnieg. To powinno przypomnieć również kierowcom o tym, aby wymienić dywaniki w samochodzie na plastikowe. Duża ilość wody spowoduje bowiem wilgoć.

A ta w takim okresie jest bardzo kłopotliwa. Zaparowane szyby czy, co gorsza, zamrożone od wewnątrz, to zwiastun ciężkich poranków. Lepiej reagować odpowiednio wcześnie, niż w momencie w którym będzie już za późno.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News