Do Polski co roki sprowadzanych jest kilkaset tysięcy samochodów, ale również w takich samych ilościach liczy się te które lądują na złomie. W ubiegłym roku było to dokładnie 485 515 aut osobowych. Liczba nie mała, bowiem mówimy tutaj o niemalże pół milonach pojazdów, które z różnych przyczyn nie nadawały się już do jazdy.
Tych samochodów najwięcej było zezłomowanych
Tutaj należy zadać sobie jedno istotne pytanie. Czy należy w jakikolwiek sposób sugerować się tym, jakie modele samochodów są złomowane najczęściej? Oczywiście, że nie! I to pod żadnym względem. Nie znamy bowiem wieku tych samochodów i wielu innych czynników, które się do tego przyczyniły. Ba! Skoro jest ich taka ilość, to znaczy, że są cenione przez kierowców, a po prostu nastał jak najbardziej naturalnie ich kres.
Biorąc pod uwagę poprzedni rok, był on niejako rekordowy patrząc na ostatnie lata. Liczna aut, która zakończyła swój żywot na złomie była o 19,8% większa w porównaniu z 2020 rokiem, a także o 3,5% większa niż w 2019 roku. To pokazuje jak działa rynek – wiele pojazdów przyjeżdża, bo wiele też już po prostu nie nadaje się do użytku.
Patrząc głębiej w statystyki, do kasacji najczęściej trafiały auta z roczników 1998-2000 roku. Było ich ponad 40% ogółu ze wszystkich złomowanych, a najpopularniejszym z nich był rocznik 1999 – ponad 15%. Mówimy zatem tutaj o samochodach, które mają 22 lata i więcej, a więc bardzo wysłużonych.
Jakie modele i auta były złomowane najczęściej