PILNE: Nie kupuj tych samochodów?! W 2021 roku pół miliona pojazdów lądowało na złom, a najczęściej te marki i modele

PILNE: Nie kupuj tych samochodów?! W 2021 roku pół miliona pojazdów lądowało na złom, a najczęściej te marki i modele

diesel szrot uzywane samochodów

Podaj dalej

Do Polski co roki sprowadzanych jest kilkaset tysięcy samochodów, ale również w takich samych ilościach liczy się te które lądują na złomie. W ubiegłym roku było to dokładnie 485 515 aut osobowych. Liczba nie mała, bowiem mówimy tutaj o niemalże pół milonach pojazdów, które z różnych przyczyn nie nadawały się już do jazdy.

Tych samochodów najwięcej było zezłomowanych

diesel zlom szrot

Tutaj należy zadać sobie jedno istotne pytanie. Czy należy w jakikolwiek sposób sugerować się tym, jakie modele samochodów są złomowane najczęściej? Oczywiście, że nie! I to pod żadnym względem. Nie znamy bowiem wieku tych samochodów i wielu innych czynników, które się do tego przyczyniły. Ba! Skoro jest ich taka ilość, to znaczy, że są cenione przez kierowców, a po prostu nastał jak najbardziej naturalnie ich kres.

Biorąc pod uwagę poprzedni rok, był on niejako rekordowy patrząc na ostatnie lata. Liczna aut, która zakończyła swój żywot na złomie była o 19,8% większa w porównaniu z 2020 rokiem, a także o 3,5% większa niż w 2019 roku. To pokazuje jak działa rynek – wiele pojazdów przyjeżdża, bo wiele też już po prostu nie nadaje się do użytku.

Patrząc głębiej w statystyki, do kasacji najczęściej trafiały auta z roczników 1998-2000 roku. Było ich ponad 40% ogółu ze wszystkich złomowanych, a najpopularniejszym z nich był rocznik 1999 – ponad 15%. Mówimy zatem tutaj o samochodach, które mają 22 lata i więcej, a więc bardzo wysłużonych.

szrot zlom samochod

Jakie modele i auta były złomowane najczęściej

Lista samochodów z pierwszej dziesiątki wygląda następująco: Opel Astra (30 915 szt.) Volkswagen Golf (23 976 szt.) Fiat Seicento (17 683 szt.) Ford Focus (17 203 szt.) Opel Corsa (17 201 szt.) Volkswagen Passat (16 929 szt.) Opel Vectra (15 669 szt.) Volkswagen Polo (14 644 szt.) Fiat Punto (13 995 szt.) Ford Mondeo (12 134 szt.)
Tak jak już wspominaliśmy – nie ma co sugerować się tym przy zakupie auta. Warto jednak pamiętać o jednym, aby było ono optymalnie jak najmłodsze, a nie było mu bliżej podobnego wieku. Wówczas możemy być zaskoczeni tym, że dość szybko dany pojazd po prostu odmówi posłuszeństwa.

zlom samochodow szrot

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News