PILNE: Nie będzie wystawiany mandat dla kierowców! Urząd Skarbowy podjął niespodziewaną decyzję

PILNE: Nie będzie wystawiany mandat dla kierowców! Urząd Skarbowy podjął niespodziewaną decyzję

mandat kierowcy

Podaj dalej

Krajowa Administracja Skarbowa zaskoczyła wszystkich. Kierowca który mógł potencjalnie otrzymać mandat i płacić duże pieniądze, nie otrzyma go. Podjęto tego, że zamiast tego typu systemu kar będą jedynie pouczenia. Wszystko po interwencji rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który podjął interwencję dla dobra przewoźników. Jak się okazało – skuteczną.

Mandat? Na razie go nie będzie

autostrada mandat e toll

Dokładnie chodzi o kwestię przedłużenia okresu przejściowego w działaniach starego  systemu viaTOLL oraz nowego  e-TOLL. Wszystko po to, aby pomóc branży transportowej i przewozów pasażerskich w pełni przejść na nowe zasady. Po interwencji Krajowa Administracja Skarbowa zdecydowała, że nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL.

Nie oznacza to jednak, że kontroli na autostradach nie będzie. Inspekcja Transportu Drogowego oraz Służba Cenlo-Skarbowa będzie prowadziła swoje działania prewencyjne, ale będzie jedynie upominała, a nie wystawiała mandat. Nie podano dokładnie kiedy schodzi tego typu ”ciche pozwolenie” i lepiej pośpieszyć się z dopełnieniem wszystkich formalności. Mowa o tych, którzy jeszcze nie zdążyli zwlekając do ostatniego dnia.

„W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących, stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej” – poinformowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

e-TOLL od 1 października

Jak kierowcy będą karani?

Przypomnijmy, że na kierowców samochodów osobowych będzie czekał mandat w wysokości 500 zł za korzystanie z autostrady bez wniesienia opłaty. Z kolei jeżeli chodzi przewoźników tutaj grzywna będzie trzykrotnie wyższa – 1500 zł przejazd ciężarówką bez autokarem. Jeżeli opłaty  dokonamy w przeciągu siedmiu dni, grzywna będzie mniejsza o 100 złotych.

Warto pamiętać, że zawsze można złożyć sprzeciw wobec decyzji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że… opłaty i tak trzeba dokonać. Jeżeli zostanie rozpatrzona ona pozytywnie, wówczas pieniądze zostaną nam zwrócone na podany numer konta w piśmie. Oczywiście, aby zdecydować się na tego typu krok, trzeba mieć ku temu odpowiednie uzasadnienie.

VIATOLL, autostrada, ciężarówka

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News