PILNE: Naprawiasz samochód? Do 14 dni trzeba to obowiązkowo zgłosić na stacji kontroli pojazdów

PILNE: Naprawiasz samochód? Do 14 dni trzeba to obowiązkowo zgłosić na stacji kontroli pojazdów

naprawa samochodu diesel

Podaj dalej

Dla wielu kierowców to duże zaskoczenie, ale naprawiając samochód trzeba pamiętać o pewnym obowiązku. Mamy bowiem jako właściciele pojazdu obowiązek zgłoszenia tego na stację kontroli pojazdów w przeciągu 14 dni. A chodzi o jedną dość istotną wymianę, za którą możemy wylądować nawet w więzieniu. I to tak naprawdę nie tylko my.

Samochód a wymiana części

mechanik części samochodowe

Swobodne wymiany części i naprawy usterek są w samochodzie dozwolone, ale do pewnego momentu. Jedną z rzeczy, którą wymienimy i musimy o tym poinformować jest wymiana licznika w samochodzie. Trzeba to zrobić na stacji kontroli pojazdów w przeciągu 14 dni. Nie jest dopuszczalne według przepisów prawa, aby wymienić ten element bez poinformowania o tym.

A chodzi o walkę z patologią, jaka ma miejsce na rynku wtórnym. Kupując samochód musimy mieć pewność, że ma on prawdziwy przebieg i nie było nic zmieniane na liczniku. Jak wiadomo proceder ten mimo wysokich kar, wciąż ma miejsce. Aby go ograniczyć do możliweog minimum powstały też swego czasu dodatkowe przepisy. Świadoma i niezgłoszona ingerencja w licznik to przestępstwo.

I zgodnie z art. 306a kodeksu karnego grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. I warto mieć tutaj na uwadze, że tyczy się do zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy. Sama wymiana tez nie może odbyć się na ”widzi mi się”, tylko musi być ku temu jasny powód. Taki może być np. gdy drogomierz nie odmierza tego ile przejechał samochód lub konieczna jest wymiana elementu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany.

warsztaty samochodwe mechanik

Ważne jest udokumentowanie wymiany

To, że samochód przeszedł wymianę licznika to jedno. Samo zgłoszeni tego to druga rzecz, ale jest jeszcze kilka innych istotnych, jak np. udokumentowanie tego. W innym przypadku na stacji kontroli pojazdów mogą nam nie uwierzyć, że miało to miejsce. Warto zatem mieć zatem dowód zakupu licznika czy fakturę z warsztatu, która dokonała wymiany.

Nie warto przekroczyć terminu 14 dni, bowiem po nim trzeba liczyć się z odpowiedzialnością jaką przewidział ustawodawca. Same wymiany liczników wbrew pozorom przeprowadza się dość często. Zwłaszcza jeżeli np. samochód brał udział w zdarzeniu drogowym i naprawa sięga znacznie dalej, niż tylko samej blachy.

czesci samochodowe warsztat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News