PILNE: Nadchodzi znaczna obniżka za diesel i benzynę. Powód zupełnie inny niż można było się spodziewać

PILNE: Nadchodzi znaczna obniżka za diesel i benzynę. Powód zupełnie inny niż można było się spodziewać

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Tanio, taniej, jeszcze taniej – tak będą wyglądać w niedalekiej perspektywie ceny za diesel i benzynę. Nikt nie ma już wątpliwości, że będzie to w pełni naturalne zjawisko, które w prostu sposób przyczyni się do obniżki cen. Krótko mówiąc, paliwa będzie po prostu za dużo, względem tego ile kierowców będzie mogło je zatankować. Niski popyt zrobi swoje.

Diesel i benzyna naturalnie odzyskają dobre ceny

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

To rynek samochodów nowych i używanych ma w dużej mierze przyczynić się do tego, że cena za diesel i benzynę będzie spadać. Oczywiście nie jest to moment jeszcze odpowiedni do tego i będzie się to bardziej widoczne w miesięcznych czy kwartalnych statystykach. Na pewno nie z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień.

Otóż niska liczba samochodów i wysokie ceny nowych pojazdów, to jeden z powodów dla których diesel i benzyna będą tanieć. Mianowicie na nowe auta będzie stać coraz mniej osób, a głównie kupować je będą firmy bądź naprawdę zamożne osoby. Druga kwestia – samochody używane. Ich ceny nieustannie idą w górę, a zainteresowanie nimi rośnie coraz bardziej.

Co za tym idzie, znaczną część Polaków nie będzie stać na to, aby kupić i posiadać samochód. Koszty tego będą zbyt wysokie dla domowego budżetu. A nie ma co ukrywać, że w ostatnich latach tanich samochodów było pełno i rozchodziły się jak świeże bułeczki. Teraz wracają z miesiąca na miesiąc czasy, gdzie pojazd pod domem będzie luksusem.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Mniej samochodów, to mniej sprzedanego paliwa

I tutaj należy wrócić do początku. Skoro na drogach będzie mniej samochodów, będzie mniejsze zapotrzebowanie na tankowanie. Co za tym idzie, mniejszy popyt sprawi, że ceny będą spadać. Znane jest to m.in. z sytuacji, gdzie był zakaz przemieszczania się w 2020 roku. Wtedy diesel czy benzyna kosztowały około 4 złote za litr.

Do tego rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi, a więc z miesiąca na miesiąc maleje zapotrzebowanie na diesel i benzynę. Będzie to naturalne zjawisko, które sprawi, że paliwa będą tanieć. Trzeba po prostu czekać, ale na pewno nie ma co się martwić, że ceny zatrzymają się gdzieś na górnej granicy. Tak może być w przypadku, gdy po prostu Unia Europejska będzie chciała wyeliminować te paliwa z rynku.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News