PILNE: Nadchodzi duża obniżka ceny paliw. Powinniśmy płacić na stacjach tyle ile przed rozpoczęciem wojny

PILNE: Nadchodzi duża obniżka ceny paliw. Powinniśmy płacić na stacjach tyle ile przed rozpoczęciem wojny

ceny paliw lpg benzyna diesel

Podaj dalej

Ceny paliw w Polsce są na najlepszej drodze ku temu, aby wróciły do wartości sprzed 24 lutego tegu roku. Brakuje już naprawdę niewiele do tego, ale dziwi wciąż jedna rzecz wielu kierowców. Skoro różnice są tak naprawdę niewielkie, to dlaczego ceny paliw są wciąż tak wysokie. I tutaj trudno nie zgodzić się z takimi stwierdzeniami.

Mocno zawyżone ceny paliw w Polsce

ceny paliw stacja
fot. freepik

24 lutego ropa na giełdzie kosztowała około 96 dolarów, a obecnie kosztuje zaledwie 6-7 dolarów więcej niż wtedy. Różnica praktycznie niewielka, a na pewno nie taka, żeby ceny na stacjach różniły się o około 1,50 złotych względem tego, co płaciliśmy wtedy. Ewidentnie tutaj stawka jest zbyt wysoka.

Druga rzecz to waluta w której kupuje się ropę. Euro wówczas kosztowało 4,63 złote, a dziś kosztuje… 4,67 złotych. 5 groszy nie powinno tutaj stanowić różnicy, aby aż tak bardzo przepłacać za paliwo. Jedynie dolar wciąż pozostaje droższy o około 20 groszy, niż dzień przed tym, gdy Rosja wkroczyła bezprawnie na teren Ukrainy.

Koniec końców liczby zaczynają się zbliżać do tych z końca marca, a nie widać, aby zbliżały się tak samo ceny paliw. A przecież żadne inne czynniki nie mają tutaj żadnego znaczenia, bowiem transakcje odbywają się w taki sam prosty sposób w jaki odbywały się od zawsze. Haczyk pod tym względem leży zupełnie gdzie indziej i tyczy się polski.

diesel ceny paliw benzyna
fot. freepik

”Sztuczny podatek”

Problem tyczy się tzw. modelowej marży, która znacząco poszła w górę i jak na razie nie chce się obniżyć.  W ostatnim czasie marże poszły kilkukrotnie w górę, ale ciężko je już tłumaczyć tym, że są zawirowania na rynku ropy. Eksperci coraz częściej mówią o sztucznym podatku, który nie chce się obniżyć, a za który musimy płacić.

Stawiają sprawę jasno – co z tego, że VAT i marża na paliwa jest niższa, jak modelowa marża jest tak wysoka, że ceny paliw pozostają wysokie. Kierowcy tym samym przepłacają za paliwa względem tego, ile naprawdę powinni wydać na tankowanie. Jak długo jeszcze będziemy z taką sytuacją mieli do czynienia? Odpowiedź na to pytania zna niewiele osób w Polsce.

diesel ceny paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News