PILNE: Morawiecki ogłosił tańsze paliwo w Polsce! Ile będą płacili kierowcy po obniżce rządu?

PILNE: Morawiecki ogłosił tańsze paliwo w Polsce! Ile będą płacili kierowcy po obniżce rządu?

premier rzad paliwo

Podaj dalej

Trudna sytuacja w kraju wywołana wysoką inflacją sprawia, że rząd reaguje w kwestii wysokich cen za paliwo. Mateusz Morawiecki już wie, że bez interwencji rządu kryzys w kraju będzie pogłębiał się jeszcze bardziej, dlatego odniósł się do kwestii tarczy antyinflacyjnej. Bo to niewątpliwie temat, który od dłuższego czasu wzbudza duże zainteresowanie społeczeństwa.

Paliwo nie zdrożeje

diesel premier morawiecki
gov.pl

Od 1 lutego tego roku weszła w życie stawka VAT na paliwo silnikowe 8 procent – wcześniej było to 23 procent. Dzięki takiej cenie wspomnianego dnia można było zatankować np. benzynę za 4,99 zł/l. Nie minęły trzy miesiące, a 95-tka kosztuje już praktycznie 50 procent więcej niż wówczas. Lada moment jej cena będzie na poziomie 7,50 zł/l.

– Rozważamy przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarcze albo większość z jej istotnych elementów. W sytuacji, kiedy mamy tak szerokie potrzeby ze strony ludzi, ze strony zwykłych polskich obywateli, musimy chronić ich maksymalnie i dopiero w momentach, w których inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły cały czas, można mówić o tym, żeby zmniejszać poszczególne elementy tarczy antyinflacyjnej – powiedział premier na konferencji prasowej.

Paliwo niewątpliwie nie zostanie wykreślone z listy tarczy antyinflacyjnej. Jego wysoka cena pogłębiłaby jeszcze bardziej kryzys, jaki obecnie panuje. Kierowcy mogą zatem być spokojni, że 1 sierpnia zatankują diesel i benzynę o około złotówkę taniej na każdym litrze. Nie należy się jednak nastawiać na to, że kolejny termin będzie odległy w czasie. Zapewne rząd choć przedłuży tarczę antyinflacyjną, to na krótki termin. Później znów będzie dokładnie analizował, czy nie warto już od niej powoli odchodzić.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Szczyt inflacji dopiero przed nami

Nikt nie ma wątpliwości, że szczyt inflacji dopiero będzie. Jego maksymalny wzrost zostanie osiągnięty w drugiej połowie roku. Widać to chociażby po cenach produktów żywnościowych, gdzie inflacja już przekracza 20 procent! Paliwo także nieustannie drożeje i będzie drożeć. We wtorkowe popołudnie ropa Brent przekroczyła swój rekordowy poziom ostatnich tygodni – ponad 115 dolarów za baryłę.

Gdyby nie tarcza antyinflacyjna dziś za paliwo w Polsce płacilibyśmy ponad 8 złotych – zarówno za diesel i benzynę. Z kolei LPG kosztowałoby już ponad 4 złote. Niektórzy jednak krytykują działania rządu w tym temacie twierdząc, że tarcza przyczynia się do dalszego wzrostu infalcji. Tego typu rzeczy nie powinno się dotykać, wówczas wszystko wraca szybciej do normy.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News