PILNE: Masz prawo jazdy? Miliony kierowców może zostać oszukanych w urzędzie!

PILNE: Masz prawo jazdy? Miliony kierowców może zostać oszukanych w urzędzie!

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności, bowiem łatwo możecie stracić prawo jazdy w takiej formie w jakiej je otrzymaliście. A prawda jest taka, że większość osób nie zauważy od razu tego błędu, a zauważyć go może dopiero po czasie. Już teraz nie brakuje spraw w sądzie w tej kwestii, bowiem, krótko mówiąc, odbierane są nam uprawnienia takie, jakie otrzymaliśmy.

Prawo jazdy z oszukaną datą ważności

prawo jazdy word
fot. freepik

Pilnować się muszą kierowcy, którzy mają bezterminowe prawo jazdy. Mowa zatem o grupie osób, które otrzymała takie uprawnienia przed 19 stycznia 2013 roku. To właśnie do tej daty była możliwość otrzymania takiego dokumentu o ile dana osoba spełniania ku temu niezbędne wymagania. Po tej dacie najdłuższy termin przyznania wynosi 15 lat.

Dochodzi jednak coraz częściej do paradoksów związanych z tym co zdaliśmy przed tą datą, a z tym co po niej. Jeżeli np. dany kierowca miał uprawnienia bezterminowe na prawo jazdy kategorii B, a teraz zdał kategorie C, musi uważać. Wydając nowe uprawnienia starosta wpisuje datę ważności w kategorii tej, gdzie jest ona bezterminowa.

Wymiana dokumentu nic nie zmienia, a jednak niektóre starostwa z rozpędu wpisują datę tam, gdzie nie powinny. Mało tego – kierowcy nie zauważają tego i traktują to jako normalną rzecz. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana dokumentu nic nie zmienia! Jeżeli otrzymaliśmy prawo jazdy bezterminowe, takie ma być też po zdaniu kolejnej kategorii. Oczywiście w tej kategorii, którą zdaliśmy wówczas. Na szczęście sądy przyznają racje kierowcom, w tego typu sporach, co wydaje się w pełni logiczne.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Uprawnienia i tak do wymiany

O tym wiadomo już od dawna – nawet jeżeli ktoś ma bezterminowe prawo jazdy i tak będzie musiał je wymienić. Nowelizacja jaka weszła jakiś czas temu w życie określa, że do 2033 roku i tak wszyscy będziemy musieli wymienić swój dokument. Nikt zatem nie ucieknie przed tym, aby wstawić się w starostwie i zgłosić wniosek o nowe uprawnienia. Do tego czasu jednak jeszcze wiele czasu, a o swoje warto walczyć już teraz.

Warto pamiętać, że od końca 2020 roku samo prawo jazdy w formie fizycznej nie jest już nam potrzebne w trakcie policyjnej kontroli. Wcześniej za jego brak groził manat, teraz takiej sytuacji już nie ma. To oznacza, że można nosić jeden dokument mniej, co na pewno cieszy wiele osób w obawie przed jego zgubieniem. Mało tego – uprawnienia można mieć w telefonie, jeżeli tylko posiadamy usługę mObywatel, która staje się coraz bardziej rozbudowana i funkcjonalna.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News