PILNE: Maseczka w samochodzie albo mandat. Rząd szykuje się do zmian

PILNE: Maseczka w samochodzie albo mandat. Rząd szykuje się do zmian

Podaj dalej

Kierowcy znów będą musieli mieć się na baczności, aby nie przypadł im mandat. W związku z coraz większą liczbą osób chorych rząd rozważa wprowadzenie podróżowania prywatnym samochodem z maseczką. Temat jest już dobrze nam znany, bowiem kilka miesięcy temu w taki sposób musieliśmy jeździć z punktu A do B. Nowe obostrzenia są coraz bliżej.

Mandat za brak maseczki w samochodzie

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i niebawem, prawdopodobnie po Wszystkich Świętych, możemy spodziewać się nowych rekomendacji. Rząd zakłada, że wytyczne nie będą dotyczyły całego kraju, lecz regionów w których chorych jest najwięcej. Już teraz wiadomo mniej więcej, o których częściach kraju mowa.

Osoby odpowiedzialne za przygotowywanie obostrzeń, ponownie biorą pod uwagę samochody. Kierowcy, podróżując wraz z pasażerami musieliby mieć założoną maseczkę – podobnie jak inne osoby znajdujące się w pojeździe. Jeżeli ktoś nie będzie respektował obostrzeń musi liczyć się tym, że otrzyma mandat. Policja prowadzi już pod tym kątem coraz więcej kontroli.

W ostatnim czasie policja skupia się głównie na kontrolowaniu autobusów, pociągów i innych środków komunikacji. Coraz więcej ludzi bowiem nie przestrzega zasad i nie zakrywa ust ani nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Niesie to ogromne ryzyko zarażenia kogoś, nawet w przypadku jeżeli dana osoba nie jest świadoma tego, że jest chora. W sezonie grypowym to dodatkowy atut.

Mandat mandatem, ale…

Rzeczpospolita informuje, że mimo, iż policja wystawia mandat to sądy i tak jest odrzucają. Policja wystawia je w wysokości 100 złotych, ale czasem i 500 złotych. Jak czytamy – ”Sąd Rejonowy w Mińsku Maz. stwierdził, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nadal jest nielegalne. I to mimo zmiany w przepisach, która miała uzdrowić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych. Inne sądy podważają bowiem podstawę do karania za brak maseczek.”

Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nie przyjmować mandatu, jeżeli uważamy, że zostaje on wystawiony niesłusznie. Jeżeli przyjemy zdecydowanie trudniej jest się od niego odwołać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News