PILNE: Mandaty dla kierowców nie tak wysokie jak zapowiadano! Rząd wprowadza duże zmiany

PILNE: Mandaty dla kierowców nie tak wysokie jak zapowiadano! Rząd wprowadza duże zmiany

fotoradar diesel mandaty

Podaj dalej

Miały być bardzo wysokie mandaty, a jednak ich nie będzie. Nie oznacza to jednak, że pozostaniemy na takim poziomie kwot i punktów karnych, jak obecnie. Rząd nie zamierza dolewać oliwy do ognia i wywoływać burzy, co było do przewidzenia. W obecnej sytuacji związanej z cenami paliw i rosnącej inflacji, nowy taryfikator mógłby znacząco pogorszyć nastroje społeczne.

Mandaty mimo wszystko i tak zdrożeją

Pierwsze czytanie nowelizacji projektu zmian wywołało burzę w Sejmie i w wielu środowiskach. Stwierdzono, że proponowane mandaty nie są po prostu na polską kieszeń i nie mają racji bytu. Jednym z najbardziej forsowanych pomysłów było nałożenie kary w wysokości 1 500 złotych dla kierowcy, który przekroczy prędkość o 29 km/h. Wiadomo już, że pomysł ten upadł.

Kwota jaka ma być nałożona na kierowcę za takie wykroczenie ma wynieść 800 złotych. Zauważono, że zbyt duża byłaby dysproporcja finansowa pomiędzy tym, a niższym mandatem. W dużej mierze chodzi tutaj jednak o kwestię finansową, która była po prostu zbyt wysoka to czynu. Zmian będzie dużo, ale szczegółach mamy dowiedzieć się niebawem.

Wiadomo również, że termin 1 grudnia 2021 wejścia zmian przepisów nie jest już aktualny. Zdecydowano, że po ustaleniu zmian w nowelizacji i całej procedurze, nowe przepisy będą obowiązywały od pierwszego dnia nowego roku. Ma to pozwolić również policji i innym jednostkom na lepsze przygotowanie się do tego, co nas wszystkich czeka.

Surowe przewinienia nie będą mniej karane

O ile chodzi o ”zwykłe przewinienia” na drodze, które zdarzają się dość często, tutaj zmiany pójdą w dół od pierwotnej propozycji. Tego samego jednak nie można spodziewać się patrząc w drugą stronę. Piraci drogowi zgodnie z wcześniejszymi założeniami mają być surowo karani i będą od nich wyciągane znacznie bardziej wyciągane konsekwencje za czyny.

Zwłaszcza jeżeli chodzi o kierowców, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu bądź w istotny sposób narażają życie innych osób. Tutaj w trakcie posiedzenia komisji nikt nie miał wątpliwości, że prawo musi jeszcze bardziej zmienić się na niekorzyść takich osób. Bez względu na to czy doprowadzą do jakiegoś zdarzenia czy nie.

Taryfikator po nowemu

Żadne zmiany nie powinny nastąpić również w kwestii tego, że punkty karne będą kasowane po dwóch latach. Tak zakładał pierwszy projekt i tak pozostanie. Nie będzie również możliwości zmniejszenia otrzymanych już punktów karnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Wzrośnie również maksymalna liczna punktów za największe wykroczenie z 10 do 15 punktów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News