PILNE: Mandat z nowymi progami za przekroczenie prędkości! Rząd potwierdza zaskakująca zmianę

PILNE: Mandat z nowymi progami za przekroczenie prędkości! Rząd potwierdza zaskakująca zmianę

policja mandat kierowca

Podaj dalej

Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. Mandat za przekroczenie prędkości będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż ma to miejsce obecnie. Zmiany pod tym względem są znaczące i niebawem wszyscy poznamy więcej szczegółów w tej kwestii. Wiadomo jednak, że górna granica tego co pokazuje nasz licznik, będzie uwzględniona także w taryfikatorze.

Mandat nie skończy się na 50+

Obecny taryfikator uwzględnia karanie kierowców za przekroczenie prędkości do 50 km/h i powyżej tej prędkości. Wcześniej są przedziały co 10 km/h i wraz z większą prędkością rośnie zarówno mandat, jak i punkty karne. Wygląda to dokładnie tak:

  • Do 10 km/h – Do 50 zł
  • 11 do 20 km/h – 50-100 zł
  • 21 do 30 km/h – 100-200 zł
  • 31 do 40 km/h – 200-300 zł
  • 41 do 50 km/h – 300–400 zł
  • Powyżej 51 km/h – 400–500 zł

W nowym taryfikatorze, który ma wejść w życie od 1 stycznia 20222 roku pojawią się nowe przedziały prędkości. Od 51 do 60 km/h, czyli coś, czego w polskim systemie prawnym obecnie nie ma. Ale to nie koniec! Będą jeszcze widełki między 61 a 70 km/h, ja także między 71 a 80 km/h. Powyżej tej prędkości będzie kolejny, jeszcze wyższy mandat.

Zmiana motywowana jest tym, że odnotowywanych jest wiele przypadków przekroczenia prędkości właśnie o wspomniane wartości. Nie ma zatem wątpliwości, że spotkamy się z rekordową kwotą mandatu za jazdę ponad 80 km/h. Będzie to na pewno nie mała suma, skoro za jazdę powyżej 30 km/h grzywna ma wynieść 800 złotych. Potwierdził to już Rafał Weber, wiceminister infrastruktury pilotujący wchodzące zmiany.

Będzie drogo, ale nie dla wszystkich

Od kilku dni wiadomo, że nie każdy mandat będzie tak wysoki jak zapowiadano. Rząd wysłuchał głosów innych środowisk i stwierdził, że nie może być tak wysokich kar jak początkowo proponowano. Mimo wszystko i tak będą one bardzo dotkliwe. Pokazuje to grzywna jaka będzie czekała na nas za przekroczenie 30 km/h. Początkowo miało być to 1 500 złotych, a kwotę zmniejszono na 800 złotych. Jest to i tak więcej o 500 złotych niż obecnie!

Zmian nie będzie jeżeli chodzi o najbardziej poważne wykroczenia. A dokładniej mówiąc, chodzi o piratów drogowych, którzy docelowo mają być surowo karani. Wiadomo również, że przeforsowany zostanie pomysł związany z wyższą ceną ubezpieczenia OC za każdy otrzymany mandat. Oznacza to, że ubezpieczalnie będą miały wgląd do tego, jakie stwarzamy dla nich potencjalne ryzyko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News