PILNE: Mandat wart 4 miliony dziennie! Tyle kierowcy codziennie płacą na polskich drogach

PILNE: Mandat wart 4 miliony dziennie! Tyle kierowcy codziennie płacą na polskich drogach

mandat taryfikator policja

Podaj dalej

Jak cenny mandat jest w Polsce dla budżetu państwa najlepiej pokazują liczby. Polscy kierowcy to znakomita skarbonka, z której łatwo wyciągnąć pieniądze, o czym przekonujemy się od lat. Ale zwłaszcza ostatnie miesiące pokazują, że po zmianie opłat w taryfikatorze, to stan konta zmienia się bardzo szybko i mowa o dużych liczbach.

Mandat wart miliony

mandat policja grzywna

W Polsce każdego dnia blisko 14 tysięcy kierowców otrzymuje mandat. Jedyni otrzymują mniejszą grzywnę inni większa, ale koniec końców średnia suma to 271 złotych. Można powiedzieć, że tu dużo, ale biorąc pod uwagę ile wzrosły mandaty, to kwota stosunkowo do przyjęcia. Warto podkreślić, że jest o 131 złotych większa niż przed rokiem.

Tyle tylko, że gdy wszystko się to doda i zsumuje, całkowitą kwotę robi wrażenie. Każdego dnia bowiem z portfeli polskich kierowców znika blisko 4 miliony złotych! I ta świadomość powinna przyświecać każdemu kierowcy, który wsiada do swojego samochodu. Wszystko po to, aby nie dopisywać się do tej liczby nawet w najmniejszej kwocie.

Kierowcy zauważają, że na drogach jest znacznie więcej kontroli w ostatnim czasie. Nie jest to jednak negatywna informacja, a pozytywna. Zwłaszcza, że inne statystyki mówią, że na polskich drogach przez wyższe kary nie zrobiło się bezpieczniej. A to oznacza, że wciąż jest bardzo wiele do poprawy, żeby było mniej wypadków na polskich drogach i tragedii.

kontrola predkosc mandat
fot. policja.pl

Nie jest bezpiecznie

O tym, że na polskich drogach nie jest bezpiecznie, najlepiej pokazują dane z lutego tego roku. We wspomnianym miesiącu odnotowano 1238 wypadków drogowych, a więc o 188 więcej niż rok temu. W wypadkach tych śmierć poniosło 125 osób, a 1399 doznało obrażeń ciała – to o 23 więcej zabitych i o 171 więcej rannych. To wciąż przerażające liczby, które dotykają tak naprawdę nas wszystkich.

Żadne przepisy nie pomogą, jeżeli kierowcy sami nie poprawią swojego zachowania i nawyków na drodze. Bez tego nigdy nie będzie bezpieczenie! Nawet wyższy mandat, czy większa ilość punktów karnych nie pomoże. Dlatego też tak ważna jest edukacja pod tym względem i uświadamianie ryzyka, jakie czyha na drodze. Kto nie miał żadnego zdarzenia na drodze, ten wciąż bagatelizuje ten temat. Choć nawet ci co mieli, nie zawsze zdają sobie sprawy z tego ile mieli szczęścia.

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News