PILNE: Mandat w nowej formie już o krok! Ile zostało czasu kierowcom i czego muszą się spodziewać?

PILNE: Mandat w nowej formie już o krok! Ile zostało czasu kierowcom i czego muszą się spodziewać?

mandat policja taryfikator

Podaj dalej

Nowy mandat jaki będą otrzymywać kierowcy zbliża się nieubłaganie. To już będzie funkcjonowanie na zupełnie nowych zasadach, które znacznie odbiegają od tego co teraz. Wysokie kary finansowe, utrata prawo jazdy i dużo większe konsekwencje nawet najprostszych wykroczeń na drodze. Zupełnie nowa rzeczywistość będzie czymś trudnym dla bardzo wielu kierowców.

Mandat stanie się w końcu dotkliwy

kontrola predkosc mandat
fot. policja.pl

Nowe mandat z podwójnymi stawkami będzie najbardziej dotkliwy dla milionów kierowców w Polsce. Ustawodawca przewidział je w przypadku najniebezpieczniejszych wykroczeń. Wszystko po to, aby zagwarantować większe bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza w przypadku prędkości będzie to dotkliwa kata. A kiedy obowiązuje tzw. recydywa?

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od co najmniej 31 km/h,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • niewłaściwe wyprzedzani,
  • wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła,

Zmiany wchodzą w życie od 17 września tego roku, a więc pozostało jeszcze pięć miesięcy. Wówczas wzrośnie również liczba maksymalnych punktów karnych – z 10 do 15. Nie wzrasta natomiast ich ilość, jaką można przekroczyć i dalej jest to 24. Wydłuża się natomiast czas ich obowiązywania, bowiem będą to dwa lata, a nie rok. Nie będzie już możliwości skasowania punktów karnych.

Do tego wszystkiego ubezpieczalnie otrzymają dane odnośnie naszych punktów karnych. Na tej podstawie będą wyliczać w zupełnie nowy sposób nasze ubezpieczenie OC. Wraz z każdym kolejnym punktem karnym będzie ono odpowiednio droższe. Im bliżej szczytu, tym sama polisa będzie ”rekordowo droga”. To będzie dodatkowa kara do mandatu, w kontekście finansów.

predkosc policja mandat
fot. policja,pl

Polacy nauczą się jeździć wolniej

1 stycznia zmieniły się wyłącznie stawi za mandat, a 17 września zmieni się cała reszta związana z taryfikatorem. To właśnie te zmiany mają sprawić, że na drogach będzie znacznie bezpieczniej. Oczywiście same przepisy to jedno, ale od policjantów będzie wymagane ich respektowanie. Mianowicie chodzi o większą liczbę kontroli drogowych i pokazanie, że to koniec taryfy ulgowej.

Kierowcy muszą czuć bat nad głową nie tylko ze strony ustawy, ale również ze strony tego co dzieje się na drogach. Częsty widok funkcjonariuszy, częste kontrole, dodatkowo uświadomią, że nie ma co mocniej wciskać gazu. Od kierowcy będzie wymagane ciągłe myślenie i respektowanie przepisów ruchu drogowego. A kto się nie dostosuje słono zapłaci i szynko straci prawo jazdy.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News