PILNE: Mandat od nowego roku będzie wyglądał zupełnie inaczej! Senat wprowadził i zatwierdził poprawki

PILNE: Mandat od nowego roku będzie wyglądał zupełnie inaczej! Senat wprowadził i zatwierdził poprawki

mandat policjant predkosc

Podaj dalej

Mandat dla kierowców ze zmianami. Senat wprowadził kilka poprawek, jeżeli chodzi o ustawkę, która ma wejść w życie od początku nowego roku. Nowelizacja zakłada znacznie większe kary finansowe dla kierowców, którzy poruszają się po drogach z dużą prędkością. Wyższe kary odczują także ci, którzy utrudniają życie pieszym.

Mandat ze zmianami w Senacie

Senat praktycznie jednogłośnie poparł zmiany w taryfikatorze. To na pewno dość niespotykana rzecz, że partia rządząca i opozycyjne mówią jednym głosem. W tym przypadku jednak trudno, aby było inaczej, bowiem chodzi o życie i bezpieczeństwo na drogach. Nie ma co też ukrywać, że także o duże wpływy do budżetu państwa.

Wprowadzona nowelizacja zakończyła się jednak kilkoma poprawkami. Warto zapamiętać tę zmianę, bowiem tyczyć się ona będzie wszystkich. Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o nie więcej niż 30 km/h, otrzyma mandat w wysokości od 400 do 800 zł. Z kolei osoba, która przekroczy limit o więcej niż 30 km/h, zapłaci nie mniej niż 800 zł. W przypadku recydywy kara nie będzie mogła być mniejsza niż 3 tys. zł.

Druga zmiana wzbudza nieco kontrowersje. Chodzi o to, że jeżeli kara została nałożona przez podległy samorządowi organ, to kwota cała kwota za opłacony mandat ma trafiać do budżetu lokalnego. Krótko mówiąc, grzywna nałożona przez straż miejską zasili budżet ratusza. Oznacza to nic więcej jak potencjalne ”łapanki”, nie mające większego sensu dla bezpieczeństwa na drodze.

Reszta bez znaczących zmian

Wszystko inne co uchwalił wcześniej Sejm, zatwierdził również teraz Senat. Próbowano jeszcze przepchać kilka poprawek, ale były one nieco kontrowersyjne i zdaniem większości nie miały też one większe sensu. Tym samym pozostaje już wyłącznie czekać aż zmiany oficjalnie wejdą w życie. To ma nastąpić 1 stycznia 2022 roku, a więc za nieco ponad miesiąc.

Od tego dnia kierowcy będą znacznie surowiej karani. Będzie można otrzymać m.in. mandat w wysokości 3 tysięcy złotych, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Warto zatem będzie zatrzymywać się przed każdym przejściem, jeżeli będziemy widać, że dana osoba chce przejść na drugą stronę jezdni.

Poprawa bezpieczeństwa kluczowa

Polska od lat znajduje się w ogonie Europy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach. Również jeżeli chodzi o wysokość kar za wszelkiego rodzaju wykroczenia znacząco odstajemy pod tym względem. Teraz to wszystko powinno się zmieniać na plus. Co najważniejsze, skorzystamy na tym my sami. Może nie wszyscy finansowo, ale większość pod względem zdrowia i życia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News