PILNE: Mandat na 3 tysiące złotych za niezjechanie na prawy pas. Policja zaczyna robić porządki na drodze

PILNE: Mandat na 3 tysiące złotych za niezjechanie na prawy pas. Policja zaczyna robić porządki na drodze

mandaty kontrola policja

Podaj dalej

Policja, wystawiając mandat za mandatem zamierza przypomnieć kierowcom o ich obowiązkach. Kto się nie dostosuje może zapłacić naprawdę niemałą sumę, bowiem mowa nawet o kwocie 3 tysiącach złotych. A wpaść bardzo łatwo i czasem nawet można zrobić to nieumyślnie. Zwłaszcza, że jazda z naszej perspektywy często wygląda inaczej, niż z perspektywy patrolu policji.

Mandat za lewy pas

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. I tak naprawdę wszyscy kierowcy powinni nim jeździć, gdyż jeżeli ruch odbywa się na dwóch czy większej ilości pasów, to każdy z lewej służy wyłącznie do wyprzedzenia. Jak wiadomo kierowcy bardzo często o tym zapominają, aby nie powiedzieć, że lekceważą ten przepis.

Powodów tego jest wiele – albo na prawym pasie są koleiny po ciężarówce, albo ruch naprawdę jest wolny mimo dużych odstępów na prawym pasie od aut. Wymieniać można by niemal bez końca, co na to wpływa. Oczywiście nie pomijając faktu, że ktoś po prostu jedzie szybko lewym pasem i przegania inne auta, aby zjeżdżały na prawo. W dodatku migając im długimi światłami, będąc na zderzaku poprzedzającego pojazdu.

Policja będzie przypominać kierowcom, że ruch w Polsce jest prawostronny. Kto urządzi sobie jazdę lewym pasem, musi liczyć się z tym, że otrzyma mandat. W trakcie kontroli policyjnych funkcjonariusze będą mieli obowiązek zwracać uwagę na tego typu rzeczy. Choć tak naprawdę robili to w wielu przypadkach już wcześniej. Ciężko będzie znaleźć tłumaczenie, które pozwoli uniknąć konsekwencji.

mandat szybka jazda
lubuska.policja.pl

Wysoka grzywna

Jazda lewym pasem powinna odbyć się wyłącznie, gdy dochodzi do wyprzedzania. Chyba, że na prawym pasie powstał zator, to wówczas można także korzystać z lewego pasa. W innym przypadku grozi kierowcy mandat w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. Choć policjanci mogą wystawić także mandat na kwotę… 20 złotych. Wcześniej maksymalna kara wynosiła 500 złotych.

Nie warto zatem jeździć lewym pasem, bo jeżeli policja stwierdzi, że będzie to umyślne, trzeba będzie głęboko sięgnąć w kieszeń. Oczywiście trzeba jednak podchodzić do tego z rozsądkiem patrząc na ruch na polskich drogach. Najważniejsze w tym wszystkim, aby jeden kierowca nie utrudniał jazdy drugiemu. Wszystko po to, aby ruch odbywał się płynnie, bez żadnych niepotrzebnych i stwarzających zagrożenia manewrów.

mandat predkosc taryfikator
lubuska.policja.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News