PILNE: Mandat będzie jeszcze droższy niż obecnie?! Są ku temu coraz większe przesłanki

PILNE: Mandat będzie jeszcze droższy niż obecnie?! Są ku temu coraz większe przesłanki

mandat policja kontrola

Podaj dalej

Nowy wyższy mandat obowiązuje ledwie od dwóch miesięcy, ale okazuje się, że stawki w nim zawarta są wciąż w nim za niskie. To może być argument do tego, aby zdecydować się na kolejne podwyżki w taryfikatorze. Kierowcy z tygodnia na tydzień coraz mniej przejmują się obowiązującymi stawkami i zaczynają jeździć ”po staremu”.

Potrzeba czasu aż nowy mandat zadziała

kontrola predkosc mandat
fot. policja.pl

O ile w styczniu wśród bardzo wielu kierowców panowała duża dyscyplina i stosunkowo jeździli wolniej, tak luty już pokazał większe rozluźnienie. Warto jednak podkreślić, że od samego początku statystyki pokazywały, że nowy mandat nie robi wrażenia na kierowcach tych, których powinien. Jeździ jeszcze wolniej ci, którzy i tak jeździli stosunkowo wolno i bezpiecznie.

W lutym jednak wśród i tej grupy doszło do pewnego wykruszenia i większej odwagi. Coraz więcej osób zaczyna czuć coraz mniejszy respekt przed nowym taryfikatorem. Z punktu psychologicznego to normalna kolei rzeczy – zawsze po wejściu nowych przepisów kierowcy bardziej się pilnują. Później działa już nieco inny czynnik oddziaływający na naszą głowę.

Dlatego istotne w działaniu nowego taryfikatora są częste kontrole policji. Bez tego bezpieczeństwo na drogach się na pewno nie poprawi. Kierowca mający świadomość, że może zaraz zostać poddany kontroli będzie zawsze bardziej ostrożny, niż ten który nie widział od dawna funkojnariusza na drodze.

predkosc policja mandat
fot. policja.pl

Sytuacja poprawi się z czasem

Najważniejszy jest czas i odpowiedzialne podejście. Warto jednak pamiętać, że w połowie września konsekwencje z tego, że otrzyma się mandat będą jeszcze większe. Będzie więcej punktów karnych, recydywa, czy zwiększenie kwoty polisy OC. W dodatku punkty karne nie będą się kasowały po roku, lecz po dwóch. To na pewno zadziała na wyobraźnie piratów drogowych.

Kolejne podniesienie kwoty za mandat byłoby na pewno pochopną decyzją. Ministerstwo Infrastruktury się nawet do tego jak na razie nie przymierza. Ważniejsze jest realizowanie obecnie tego co już weszło w życie. Grzywna, która obecnie obowiązuje obecnie jest na pewno dość dotkliwa dla każdego, co łamie przepisy ruchu drogowego. Byle tylko łapać tych, którzy tego dokonują.

mandat policja taryfikator
fot. policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News