PILNE: Mandat 600 złotych i 9 punktów karnych. To najłatwiejsza poranna zdobycz dla wielu kierowców

PILNE: Mandat 600 złotych i 9 punktów karnych. To najłatwiejsza poranna zdobycz dla wielu kierowców

mandat prawo jazdy

Podaj dalej

Kierowcy, miejcie się na baczności, bowiem możecie otrzymać naprawdę bardzo ”prosty” mandat w trakcie kontroli. A w tym roku policja szczególnie uczulona jest właśnie na tego typu nieodpowiedzialne zachowania. Zwłaszcza uczuleni na tego typu błąd muszą być ci, którzy mają już na swoim koncie punkty karne i niedaleko im do utraty prawo jazdy.

Wysoki mandat i dużo punktów karnych

mandat kierowcy

W Polsce oczywiście na dzień dzisiejszy żaden mandat nie wynosi 600 złotych, ale jest to tzw. kumulacja. Chodzi o jazdę z nieodśnieżonym odpowiednio samochodem, za co grozi 500 złotych i 6 punktów karnych. Ale to nie wszystko, bowiem jeżeli niewidoczna jest tablica rejestracyjna to wtedy trzeba doliczyć kolejne 100 złotych i 3 punkty karne.

I tak właśnie z naszego lenistwa powstaje dość pokaźna suma, a do tego spory dorobek punktowy. Nawet jeżeli weźmiemy zmiotkę i zrzucimy śnieg z przedniej szyby i bocznych, przez co mamy dobrą widoczność, mandat i tak będziemy nam groził. Każdy pojazd ma mieć usuniętą całkowitą warstwę nadmiernego śniegu.

W przypadku hamowania czy szybkiej jazdy w ten sposób stwarzamy zagrożenie na drodze. Inni kierowcy mogą z tego powodu mieć ograniczoną widoczność jadą za nami, gdy warstwa śniegu zsunie się na ich przednią szybę. Tego typu przypadków co roku jet wiele, dlatego też policja nie pozostaje bierna w tym temacie i gdy widzi, to reaguje.

mandaty nowe stawki

Uwaga na oblodzenie!

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że na drogach zaczynają panować coraz cięższe warunki. Padający śnieg z deszczem, następnie szybko zapadający zmrok i przymrozek sprawia, że na drogach jest ślisko. Jazda z prędkością do której byliśmy przyzwyczajeni wcześniej, to nic innego jak pułapka. Można łatwo doprowadzić do rozbicia samochodu, a nawet poważnego wypadku.

Warto zatem czym prędzej wymienić opony kto tego nie zrobił! Trzeba pamiętać również o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Warto mieć już w aucie skrobaczke, zmiotkę i… rezerwowy płyn do spryskiwaczy. Także ten w małej butelce ze zraszaczem.

policja mandat kierowca

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News