PILNE: LPG zaraz będzie po 4 złote! W tydzień zdrożało o 80 groszy, a końca rosnących cen nie widać

PILNE: LPG zaraz będzie po 4 złote! W tydzień zdrożało o 80 groszy, a końca rosnących cen nie widać

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Źle, a nawet bardzo źle zaczyna wyglądać sytuacja, jeżeli chodzi o LPG. Zaledwie w tydzień cena tego paliwa zmieniła się aż o 30 procent względem tego, jak wyglądała w pierwszych dniach marca. Zwłaszcza ostatni dni wykazały się bardzo dużymi podwyżkami, co gołym okiem widać na stacjach paliw, które szybko reagują na całą sytuację.

LPG zbliża się do kwoty 4 złote za litr

autogaz lpg gaz
fot. freepik.pl

Na dzień dzisiejszy średnia cena hurtowa w Polsce wynosi 3,32 zł/l, a jeszcze tydzień temu było to około 2,55 zł/l. Co za tym idzie kierowcy płacą już blisko złotówkę więcej za autogaz nie mniej, niż 3,60 zł/l. A do tego trzeba doliczyć jeszcze marżę. Nic więc dziwnego, że niektóre stacje paliw dały dziś cenę 3,99 zł/l.

Przy tak dynamicznie drożejącym LPG ciężko będzie stacjom paliw już zawyżać na nich cenę, tak jak robiły to wcześniej, w przypadku drożejącej benzyny i diesla. Teraz sytuacja się odwraca o 180 stopni, bowiem to wspomniana 95-tka tanieje oraz olej napędowy, a autogaz drożeje. Niech nikogo zatem nie zdziwi to, że za parę dni, w przyszłym tygodniu, pojawi się cena ponad 4 złote za litr.

Podwyżki wywołane sa sytuacją z gazem na świecie, a dokładniej mówiąc w Rosji. To ten kraj w dużej mierze dostarcza i produkcję gaz, także w postaci LPG. Choć dostawy nie są zagrożone, to jednak ceny się zmieniają na niekorzyść i zaczyna być to w końcu widać na stacjach. Dynamika tego jednak jest ogromna.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

Autogaz w tarapatach

Dziś już nikt nie powinien mieć wątpliwości, że cena za LPG będzie miała nowe rekordy w Polsce. Pytanie tylko, jak bardzo zostaną one wyśrubowane. Na tle benzyny i diesla oczywiście autogaz wciąż pozostanie bardzo konkurencyjny i znacznie tańszy. Mimo wszystko nie będzie to już taka cena, która będzie satysfakcjonowała.

Jeżeli ktoś ma butlę z gazem o pojemności 25 litrów, to i tak nie będzie mógł narzekać na duży wydatek. Jedno tankowanie będzie droższe o około 20 złotych, a więc miesięcznie na tankowanie wydaje się więcej o średnio plus minus 50 złotych w miesiącu. Nie jest to majątek, ale na pewno świadomość samej ceny tworzy pewien ból.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News