PILNE: LPG zaczyna mocno drożeć. Coraz bardziej zakręca się kurek gazu, a odkręca kurek pieniędzy

PILNE: LPG zaczyna mocno drożeć. Coraz bardziej zakręca się kurek gazu, a odkręca kurek pieniędzy

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

To nie są dobre informacje dla kierowców tankujących LPG w Polsce. W najbliższych dniach mogą spodziewać się oni rosnących cen paliw, a więc czegoś co dla wszystkich kierowców jest mało przyjemne. Hurtowa cena tego paliwa już w całej Polsce przekroczyła cenę 3 złote, a to oznacza, że zbliżamy się wielkimi krokami do starych rekordowych cen.

Za LPG kierowcy zapłacą więcej

autogaz lpg gaz
fot. freepik.pl

W tym miesiącu zostały odnotowane dwa duże skoki ceny tego paliwa w hurcie. Pierwszy z początku marca był na poziomie 25 groszy, a obecny na poziomie aż 40 groszy. Efekt tego jest taki, że średnia ceny tego paliwa w hurcie przekracza o kilka groszy cenę 3 złote. Oczywiście do tego trzeba doliczyć VAT oraz marżę.

Oznacza to, że coraz bliżej jesteśmy ceny bliskiej 3,50 zł/l. To zatem będzie blisko o około złotówkę więcej, niż płaciliśmy w momencie rozpoczęcia wojny przez Rosję. Bo to właśnie, tak jak wszystko inne, data od której wszystko zaczęło znacząco drożeć. Trzeba być przygotowanym na to, że najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki ceny za LPG.

Warto jednak zauważyć, że autogaz i tak jest blisko o pięć złotych tańszym paliwie na litrze. Koniec końców jest ono jeszcze bardziej opłacalne niż wszystkie inne paliwa. Dlatego też nawet jeżeli cena zbliży się do 4 złotych, to względem silników benzynowych czy typu diesel, jazda na gazie będzie dużo tańsza. Choć wiadomo, że każdy wolałby płacić cenę znacznie poniżej 3 złotych za litr. A najlepiej nieco ponad 2 złote, jak wcześniej.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Na autogaz nie można narzekać

Jako kierowcy musimy być przygotowany na, że marzec będzie upływam pod dużymi zmianami ceny paliw. LPG zapewne tanieć nie będzie, a najlepsze co może go spotkać to stabilizacja ceny. Bardziej czekają nas ciągłe podwyżki, choć mogą mieć one różną rozpiętość w czasie. Kilka tygodni jednak jeszcze pozostało do końca marca. Niewątpliwie kluczowym czynnikiem będzie sytuacja na świecie, różnego rodzaju sankcje, czy decyzje polityczne.

LPG jednak pozwoli w pierwszej kolejności wciąż korzystać kierowcom z samochodów. Mówimy tutaj o sytuacji, gdy diesel czy benzyna naprawdę dojdą do bardzo wysokich cen. Na drogach wówczas będziemy w większości widywać tylko auta z instalacją gazową. Bowiem właściciele dieseli czy benzyniaków, zostawią swoje pojazdy w oczekiwaniu na niższe ceny.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News