PILNE: LPG zaczyna coraz wyraźniej drożeć. Kierowcy zaraz poczują duże rozgoryczenie ceną

PILNE: LPG zaczyna coraz wyraźniej drożeć. Kierowcy zaraz poczują duże rozgoryczenie ceną

tankowanie LPG gaz

Podaj dalej

LPG w okresie zimowym z tygodnia na tydzień coraz bardziej rozpieszczało kierowców. Nadchodzi jednak zwrot jeżeli chodzi o cenę tego paliwa. Podobnie, jak diesel i benzyna, tak i autogaz zaczyna pomału drożeć. I można spodziewać się, że będzie coraz bardziej dynamiczny wzrost ceny, jeżeli chodzi o gaz.

Rośnie cena za LPG

LPG stacja paliw

Od grudnia do stycznia cena hurtowa za LPG nieustannie spadała, co z tygodnia na tydzień było widać na stacjach paliw. Różnice w cenie i tak powinny być niższe na korzyść kierowców, ale powodów do narzekań być nie mogło. Pomału jednak narzekania się zaczną, bowiem już nie tylko benzyna i diesel drożeje, ale również autogaz.

Tylko w lutym jego cena podniosła sie o 15 groszy, jeżeli chodzi o hurt. Najbardziej dynamiczny wzrost jest jednak zauważalny w ostatnich dniach, z wiadomych przyczyn. Jako, że gaz głównie napływa Rosji widać już obawy związane z jego ceną. Do tego wszystkiego dochodzą również wszelkiego rodzaju sankcje i kwestie logistyczne.

Obecnie średnia cena LPG w Polsce wynosi 2,69 zł/l. Można jednak znaleźć stacje paliw, gdzie tankowanie kosztowało nieco ponad 2,50 zł/l. Mimo wszystko średnia będzie rosła i już w kolejnym tygodniu może być większa o ponad 10 groszy. Marzec mimo wszystko będzie jeszcze bardziej zaskakujący pod względem ceny za to paliwo.

tankowanie LPG stacja

Autogaz powędruje do ceny 3 złote

Kierowcy samochodów z instalacją gazową muszą być przygotowani na to, że niebawem znów będą płacić po 3 złote. I to może nastąpić dość szybko, bowiem nawet w połowie marca. Wiele na pewno zależy od kolejnych dni związanych z konfliktem na Ukrainie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i ma wpływ na bardzo wiele czynników rynkowych.

Warto jednak pamiętać, że cena 3 złote będzie obowiązywała przy tarczy antyinflacyjnej, co oznacza, że rzeczywiście będzie dużo większa. To jednak jak na razie kwestia bardziej odległa. Pozostaje się skupić wyłącznie na tym co tu i teraz. Dlatego też warto obserwować to, jak będą kształtowały się w najbliższym czasie ceny hurtowe.

lpg przelacznik gaz

Na tle pozostałych paliw LPG mimo wszystko wciąż będzie zachowywało korzystną różnicę. Choć przy drożejących cenach, to zawsze marne pocieszenie. Mimo wszystko kierowcy musza przyzwyczajać się do tego, że dynamika zmian w cenach paliw w najbliższym czasie będzie bardzo duża.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News